kpb

Święto Krótkiego Kina w najkrótszy dzień w roku

ŚWIĘTO KRÓTKIEGO KINA
w najkrótszy dzień w roku
środa, 21 grudnia 2022, godz. 18.00
Kino Pod Baranami

 


W najkrótszy dzień w roku, 21 grudnia, zapraszamy na Święto Krótkiego Kina, czyli specjalny pokaz krótkich metraży. W programie sześć filmów z Polski i innych krajów świata, w tym Wyraj Agnieszki Nowosielskej ze świetną rolą Agaty Buzek oraz prezentowane na Festiwalu w Cannes szwajcarskie Über Wasser Jeli Hassler.


Przesilenie zimowe i początek astronomicznej zimy to moment, gdy na półkuli północnej Słońce góruje w zenicie w zwrotniku Koziorożca. To najkrótszy dzień w roku! Z tego powodu, 10 lat temu we Francji narodził się pomysł, by właśnie tego dnia świętować Międzynarodowy Dzień Filmu Krótkometrażowego. Co roku kinomani na całym świecie spotykają się by wspólnie celebrować wyjątkowość i magię tej formy filmowej.

 
21 grudnia Fundacja Ad Arte oraz Short Waves Festival zapraszają na Święto Krótkiego Kina, które odbędzie się w trzech kinach w Polsce - w tym w Kinie Pod Baranami. 

 
Uczestnicy pokazu zobaczą sześć krótkich metraży z Polski i innych krajów świata. Podążą śladami tajemniczego człowieka mieszkającego na amerykańskim cmentarzu (Marblehead), przekonają się jaką moc niesie w sobie chęć otoczenia opieką najbliższych nam osób (Wyraj), staną solidarnie ramię w ramię z młodą kobietą przemierzającą otulone letnim skwarem miasto (Über Wasser), zajrzą do albumu zapomnianych fotografii (Still Processing), przeniosą się do Polski lat 90. targanej niepokojami historycznych zmian (Ziemia wchłonie to wszystko), by na koniec zagościć w domu tradycyjnej polskiej rodziny, która musi zmierzyć się ze swoimi przyzwyczajeniami (Dzielenie się).


Łączny czas trwania zestawu filmów: 87 minut

 
BILETY: 
25 zł
(normalny)
18 zł (ulgowy)
17 zł (klubowy/senior)

PROGRAM: 

DZIELENIE SIĘ
(Natalia Sara Skorupa) PL 2021, 14’

MARBLEHEAD
(Jack Auen, Kevin Walker) US 2021, 10’

STILL PROCESSING
(Sophy Romvari) CA 2020, 21'

ÜBER WASSER | ON SOLID GROUND
(Jela Hassler) CH 2021, 12’

WYRAJ
(Agnieszka Nowosielska) PL 2020, 20’

ZIEMIA WCHŁONIE TO WSZYSTKO
(Dominik Ritszel) PL 2021, 9'


O FILMACH: 
 
DZIELENIE SIĘ
(Natalia Sara Skorupa) PL 2021, 14’

Oficjalna selekcja Europejskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych dokumentART w Szczecinie 2022
14. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Short Waves Festival: Nagroda Publiczności i Nagroda Jury Młodych w Konkursie Polskim
Oficjalna selekcja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym 2021

 

Zderzenie trzech pokoleń, polskiej kultury i Święta Bożego Narodzenia z momentem coming outu homoseksualnej wnuczki/córki/siostry. Film zrealizowany kamerą VHS, którego akcja rozgrywa się w tradycyjnym polskim domu, w którym mieszka starsza pani (88) z dorosłymi dziećmi: Danutą (55) i Jerzym (61). Zaściankowość mieszkańców bloku postkomunistycznego ściera się z nowofalową artystką i filmowczynią. Dokument o niewiedzy i strachu przed tym, co nowe, zapakowany jest w kwintesencję prostych słów, wzorów i stereotypów.

 

MARBLEHEAD
(Jack Auen, Kevin Walker) US 2021, 10’

14. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Short Waves Festival: III Nagroda i Nagroda Publiczności w Konkursie Międzynarodowym
Wyróżnienie na targach filmowych Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand - najważniejszej imprezy na świecie poświęconej krótkiemu metrażowi

 
Życie tajemniczego człowieka, który mieszka pośród grobów na cmentarzu New Redeemer. Marblehead to dokument, który wchodzi w świat swojego bohatera na palcach, oddając mu należny szacunek i wyrażając głęboki podziw dla błyskotliwego umysłu zdolnego do odnajdywania historii, kontemplowania pamięci i celebracji życia w miejscu, gdzie życie się kończy.

 

STILL PROCESSING
(Sophy Romvari) CA 2020, 21'

13. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Short Waves Festival: Nagroda Publiczności w Konkursie Międzynarodowym
Oficjalna selekcja International Documentary and Short Film Festival w Kosowie 2021
Oficjalna selekcja Tallin Black Nights Film Festival 2021
Oficjalna selekcja Toronto International Film Festival 2020

 

Pudełko z pięknymi rodzinnymi zdjęciami rozbudza smutek oraz utracone wspomnienia, podczas gdy kamera rejestruje oglądanie ich po raz pierwszy. Twórczyni filmowa Sophy Romvari dokumentuje swoje doświadczenie z pierwszej ręki, by zgłębić koncept kina jako terapii.

 

ÜBER WASSER | ON SOLID GROUND
(Jela Hassler) CH 2021, 12’

14. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Short Waves Festival: I Nagroda w Konkursie Międzynarodowym
Oficjalna selekcja Semaine de la Critique Festiwalu w Cannes 2021
Oficjalna selekcja Locarno Film Festival 2021
Oficjalna selekcja Sarajevo Film Festival 2021

 
Über Wasser opowiada o nieszczęściach syreny, ale nie jest bajką. W mieście jest lato i pod palącym słońcem ziemia jest dla niej za sucha. To historia młodej kobiety, która toruje sobie drogę w bezwzględnym świecie. Wychodząc z wody, musi zmierzyć się z różnego rodzaju przemocą, zarówno psychiczną, jak i fizyczną. Aktorka Sofia Elena Borsani swoją subtelną mimiką, gestami i spojrzeniami pięknie oddaje emocje prowadzące do wybuchowego finału.

 

WYRAJ
(Agnieszka Nowosielska) PL 2020, 20’

Nagroda im. Jana Machulskiego 2022: Najlepsze zdjęcia
Tallin Black Nights Film Festival 2021: Wyróżnienie Specjalne Jury w konkursie krótkometrażowych filmów fabularnych
13. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Short Waves Festival: Nagroda Jury Młodych w Konkursie Polskim
Festiwal Kamera Akcja 2020: Nagroda Jury Młodych dla najlepszej etiudy
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2020: Oficjalna selekcja Konkursu Filmów Krótkometrażowych

 
Weronka (świetna rola Agaty Buzek) wiedzie spokojne i sielskie życie do czasu, gdy nagle okazuje się, że jej ojciec jest chory. Otaczający świat woła o uwagę, a rzeczywistość wymyka się spod kontroli. Podczas zabawy z kolegami jej syn Pietrek doświadcza sytuacji, po której zaczyna wierzyć, że posiada uzdrawiające moce. Czy to możliwe, że chłopiec ma wpływ na zdrowie dziadka? Wyraj ma w sobie czułość, z jaką oddane są więzy rodzinne i piękny romantyczny świat, w którym malownicza na pozór przyroda i oniryczny nastrój budzą cichy niepokój. 

 

ZIEMIA WCHŁONIE TO WSZYSTKO
(Dominik Ritszel) PL 2021, 9'

14. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Short Waves Festival: Nagroda Główna w Konkursie Polskich Filmów Eksperymentalnych

 
Zmiana systemu politycznego, która miała miejsce w Polsce na początku lat 90. niosła ze sobą nie tylko nadzieje związane ze społeczną i gospodarczą transformacją, ale także niepokoje i lęki. Obawy te były wówczas traktowane jako świadectwo nieprzystawalności do nowego kapitalistycznego porządku i tym samym konsekwentnie spychane na margines debaty publicznej. Film stanowi próbę przywołania traumatycznych doświadczeń z tego okresu. Ziemia wchłonie to wszystko to opowieść o Górnym Śląsku, oparta na relacjach rodzin górniczych, archiwach Polskiej Kroniki Filmowej, animacjach 3D i wykresach sejsmograficznych. Zebrane materiały łączą się w opis społecznej katastrofy, ukazanej z perspektywy osób, które w przeszłości łączyła wspólnota robotnicza.


archiwum