kpb

Dojrzałe Kino: Chleb i sól

środa, 8 lutego 2023, godz. 11.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13265_2.jpg


Zapraszamy na kolejny pokaz w ramach cyklu Dojrzałe Kino. W środę, 8 lutego, tradycyjnie o godzinie 11.00, zostanie zaprezentowany świetny debiut Damiana Kocura Chleb i sól. Nagrodzony na Festiwalu w Wenecji film uważnie obserwujący życie młodych na polskiej prowincji. Projekcję poprzedzi prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja.


Damian Kocur - podobnie jak Dawid Nickel w Ostatnim komersie - tworzy niezwykły portret grupy młodych ludzi, wchodzących w dorosłość na polskiej prowincji. Reżyser skleja swoją opowieść z podglądanych fragmentów rzeczywistości co sprawia, że Chleb i sól przypomina miejscami film dokumentalny. Pragnienie osiągnięcia autentyczności widać także w decyzjach obsadowych. W rolach pierwszo- i drugoplanowych obsadzono naturszczyków, grających właściwie samych siebie.


Dla mnie to przede wszystkim film o przemocy. Ona dotyczy nas wszystkich, wykracza ponad podziały klasowe i środowiskowe. Nie zależy od wykształcenia, pochodzenia, nawet od wrażliwości. Zdarza się w teatrach, w szkołach filmowych, na podwórkach, w autobusie i w polityce. Infekuje domy i rodziny - tłumaczy w wywiadach reżyser.


Chleb i sól zdobył liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych (m.in. w  Antalyi, Gijón i Kairze). Film miał swoją premierę na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, na którym dostał nagrodę specjalną jury sekcji Orizzonti.


Gospodynią spotkania wokół filmu będzie red. Maria Malatyńska. Na uczestników pokazu czeka poczęstunek w postaci kawy, herbaty i ciasteczek.


BILETY dla seniorów: 18 zł


O FILMIE:

CHLEB I SÓL | CHLEB I SÓL
(Damian Kocur) PL 2022, 101'

MFF w Wenecji - Biennale Cinema 2022 - wygrana: Konkurs 'Horyzonty' - Nagroda Specjalna Jury (Damian Kocur)
MFF w Wenecji - Biennale Cinema 2022 - nominacja: Konkurs 'Horyzonty' - Udział w konkursie 'Horyzonty' (Damian Kocur)
47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych - wygrana: Nagroda Specjalna - Don Kichot - Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych (Damian Kocur), Nagroda Specjalna - Nagroda Dziennikarzy (Damian Kocur), Nagroda Specjalna - Nagroda Jury Młodzieżowego (Damian Kocur)
47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych - nominacja: Złote Lwy - Udział w konkursie głównym (Damian Kocur)


Upalne lato, leniwie płynący czas, hip-hopowy freestyle, chłopaki z tatuażami i zalotne dziewczyny, z którymi lepiej nie zadzierać. Tak właśnie wygląda miejsce z czasów młodości, do którego wraca Tymek – student warszawskiej Akademii Muzycznej przygotowujący się do rozpoczęcia światowej kariery jako pianista. Jest tu też jego matka oraz brat Jacek i koledzy z dawnych dni przesiadujący na osiedlu. Tymek pojawia się tu jednak tylko na chwilę – po wakacjach rusza na zachód Europy, gdzie otrzymał stypendium. Ta krótka wizyta w zupełności wystarczy, aby poznał centralny punkt spotkań lokalnej młodzieży jakim jest nowo powstały bar z kebabem. Chłopaki z osiedla dobrze żyją z obcokrajowcami, ale są drobne wyjątki. Z czasem konflikt zaostrza się. Spirala strachu i zagrożenia zaczyna się nakręcać, a Tymek znajdzie się w samym jej centrum.
ZWIASTUN:


 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

    

Bookmark and Share

archiwum