kpb

W zwierciadle Mai Deren - zobacz w E-Kinie Pod Baranami

W ZWIERCIADLE MAI DEREN (reż. Martina Kudlácek)
zobacz w E-Kinie Pod Baranami
tylko 11 i 12 lutego 2023
www.e-kinopodbaranami.plhttps://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13271_0.jpgWyjątkowy dokument W zwierciadle Mai Deren będzie można zobaczyć online w E-Kinie Pod Baranami w weekend 11 i 12 lutego. Zrealizowany przez czeską reżyserkę Martinę Kudlácek film przybliża życie i twórczość urodzonej w Kijowie czołowej artystki amerykańskiej awangardy.


Jedna z najważniejszych postaci niezależnego kina amerykańskiego lat 40. i 50.,  awangardowa artystka Maya Deren, przeszła do legendy za sprawą swoich niezwykłych filmów. Pełne symboli, oniryczne dzieła, utrzymane w surrealistycznej konwencji, były wyrazem fascynacji autorki tańcem, choreografią, rytuałami i snem. Nieme krótkie metraże Mai Deren - na czele ze słynnymi Sieciami popołudnia - zostały zaprezentowane w grudniu minionego roku w ramach 23. Festiwalu Filmu Niemego.


Dokument W zwierciadle Mai Deren to świetna okazja by poznać bliżej tę wyjątkową artystkę. Reżyserka Martina Kudlácek buduje w filmie złożony portret Deren za pomocą archiwalnych nagrań, zdjęć oraz wypowiedzi - samej artystki oraz jej współpracowników. Film uzupełnia świetna muzyka, stworzona przez nowojorskiego kompozytora Johna Zorna.


Jak mała dziewczynka urodzona w Kijowie i wychowana w Syracuse w stanie Nowy Jork może znaleźć szczęście jako kapłanka wudu w Greenwich Village? - zastanawia się w filmie słynny reżyser Stan Brakhage.


Film W zwierciadle Mai Deren będzie dostępny online w E-Kinie Pod Baranami od soboty, 11 lutego (od godz. 18.00) do niedzieli, 12 lutego (do godz. 23.59). Po tym czasie oglądanie filmu nie będzie możliwe.


Wraz z filmem będzie można obejrzeć materiał dodatkowy: prelekcję dr Marty Stańczyk - wykładowczyni Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Maya Deren jest jedną z 6 bohaterek najnowszej publikacji prof. dr hab. Małgorzaty Radkiewicz, o której rozmawialiśmy podczas spotkania autorskiego w Muzeum Manggha w ramach 23. Festiwalu Filmu Niemego. Książka Refleksje zza kamery. Reżyserki o kinie i formie filmowej dostępna jest na stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.


Film dostępny online na www.e-kinopodbaranami.pl


KOSZT DOSTĘPU:
15 złO FILMIE:

W ZWIERCIADLE MAI DEREN | IN THE MIRROR OF MAYA DEREN
(Martina Kudlácek) AU/CH/DE 2001, 103’

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13271_2.jpg

Viennale 2001: Vienna Film Award


Dokumentalny film Martiny Kudlácek przybliża dokonania Mai Deren jako artystki. Prezentuje jej biografię, rozległą sieć inspiracji oraz bogate życie wewnętrzne. Koncentruje się na szczególnie istotnych dla Mai Deren tematach, takich jak sztuka filmowa, choreografia, taniec czy rytuał. Reżyserka Martina Kudlácek, pragnąc przybliżyć widzom osobę Mai Deren, przywołuje wypowiedzi innych twórczyń i twórców, którzy towarzyszyli artystce za życia. Przewodnikami po jej pracach są m.in. Stan Brakhage, Jonas Mekas, Katherine Dunham, Alexander Hammid i Teiji Ito.PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum