kpb

Studencki Nocny Klub Filmowy: Blisko (przedpremiera!)

STUDENCKI NOCNY KLUB FILMOWY #296
BLISKO (reż. Lukas Dhont)
przedpremierowy pokaz filmu i dyskusja
czwartek, 16 lutego 2023, godz. 23.15
Kino Pod Baranamihttps://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13276_0.jpg

Nominowana do Oscara, sensualna opowieść o młodzieńczej przyjaźni. Blisko - najnowszy film Lukasa Dhonta, twórcy pamiętnego debiutu Girl, będzie można zobaczyć przedpremierowo w ramach Studenckiego Nocnego Klubu Filmowego. Seans w czwartek, 16 lutego, poprzedzi prelekcja, a po projekcji odbędzie się dyskusja. Bilety dla studentów: 16 zł.

Lukas Dhont ma na swoim koncie znakomity debiut - obsypany nagrodami portret transpłciowej dziewczyny Girl, który można zobaczyć m.in. w E-Kinie Pod Baranami. W swoim kolejnym filmie - nominowanym do Oscara i wyróżnionym Grand Prix na Festiwalu w Cannes Blisko - belgijski twórca ponownie przygląda się młodym bohaterom oraz ich złożonym rozterkom.

Film opowiada o silnej relacji nastolatków Léo i Rémiego (znakomici Eden Dambrine i Gustav De Waele). Reżyser podchodzi do nich bardzo blisko (jak sugeruje sam tytuł filmu), starając się uchwycić esencję ich przyjaźni. Uważnie i czule obserwuje drobne gesty i  spojrzenia, jednocześnie zastanawiając się nad wpływem otoczenia na jednostkę oraz granicami tego, co uznawane jest za “męskie”.

Gospodarzem spotkania wokół filmu Blisko będzie Łukasz Szantula - student III roku psychologii ogólnej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Film Blisko zostanie zaprezentowany w ramach Studenckiego Nocnego Klubu Filmowego - cyklu stworzonego z myślą o studentach. To najlepsze, najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne filmy z bieżącego repertuaru, prowokujące do nocnej dyskusji w studenckim gronie.

Po seansie na uczestników spotkania czeka darmowy drink w Klubie Betel (Pl. Szczepański 3).  


BILETY dla studentów: 16 zł


O FILMIE:
BLISKO | CLOSE
(Lukas Dhont) BE/NL/FR 2022, 105'Oscary 2023 - nominacje: Najlepszy film międzynarodowy
MFF w Cannes 2022: Grand Prix, Queer Palm (nominacja)
MFF w Sydney 2022: Najlepszy film
Europejskie Nagrody Filmowe 2022 - nominacje: Najlepszy europejski film roku, Najlepszy europejski aktor roku (Eden Dambrine), Najlepszy europejski reżyser roku (Lukas Dhont), Najlepszy europejski film roku wg uniwersytetów, Najlepszy europejski scenarzysta roku (Angelo Tijssens, Lukas Dhont)


Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty, powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić Rémiego.

Nikt we współczesnym kinie nie potrafi pracować z młodymi aktorami tak, jak autor pamiętnej Girl – z każdego gestu, spojrzenia, wypowiedzianego słowa kilkunastoletnich aktorów bije prawda. Dhont opowiada o bezradności, która jest nieodłącznym elementem dojrzewania – któż mając 13 lat, potrafi ocenić siłę swoich uczuć i decyzji? 31-letni belgijski reżyser nikogo nie ocenia i kieruje się niezwykłą empatią, która wyróżnia tylko największych humanistów światowego kina. Blisko staje się nie tylko pięknie sfilmowaną historią coming-of-age, lecz przede wszystkim uniwersalnym filmem o akceptacji swoich błędów i nauce przeżywania najtrudniejszych, najbardziej bolesnych emocji.


ZWIASTUN:

PARTNERZY: 

 

             

    

 

PATRONI:


        

   

Bookmark and Share

archiwum