kpb

Rzeka i jej siostry - pokaz filmu Rzeka i spotkanie z aktywistkami kolektywu Siostry Rzeki

RZEKA i JEJ SIOSTRY
pokaz filmu dokumentalnego Rzeka
i spotkanie z aktywistkami kolektywu Siostry Rzeki
poniedziałek, 13 lutego, g. 20.45
Kino Pod Baranamihttps://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13284_0.jpg

Od piątku, 10 lutego przez ekrany polskich kin przepływać będzie spektakularny wizualnie film Rzeka. W specjalnym pokazie 13 lutego wezmą udział aktywistki ogólnopolskiego kolektywu Siostry Rzeki.

Rzeka to spektakularny wizualnie dokument Jennifer Peedom o roli rzek we współczesnym świecie. To strumień zachwycających obrazów z 39 krajów, autorstwa najlepszych fotografów przyrody (m.in. Yanna Arthusa-Bertranda), które oddają hołd rzekom zasilającym naszą planetę.

Wspaniałe zdjęcia uzupełnia poetycki scenariusz napisany przez pisarza i wykładowcę Uniwersytetu w Cambridge Roberta Macfarlane’a, czytany przez Willema Dafoe. Tej niezwykłej podróży towarzyszy muzyka w wykonaniu Australijskiej Orkiestry Kameralnej wykorzystująca zarówno klasyczne utwory Bacha, Vivaldiego czy Mahlera, jak i Jonny’ego Greenwooda i zespołu Radiohead.

Po seansie z widzami spotkają się aktywistki, działające w ogólnopolskim kolektywie Siostry Rzeki, które zwracają uwagę na społeczną wartość czystych, naturalnych rzek.


BILETY: 17,90 zł


O FILMIE:

RZEKA | RIVER
(Jennifer Peedom) AU 2021, 72’Millennium Docs Against Gravity 2022: Nagroda Green Warsaw (udział w konkursie) Green Film Festival 2022: Najlepszy film dokumentalny (udział w konkursie)


Rzeki od zawsze kształtowały Ziemię, przepływały przez kontynenty, rzeźbiły krajobraz, a także nasze potrzeby, kultury i sny. Te arterie świata są tętnicami ludzkości – bogatym źródłem życia, bez którego człowiek, zwierzęta i rośliny szybko by wyginęły. Film jest spojrzeniem z lotu ptaka na związek ludzkości z rzekami. Zabiera nas w podróż w czasie i przestrzeni, pokazując rzeki w niespotykanej skali i z niezwykłej perspektywy.

Wspaniałe obrazy uzupełnia poetycki scenariusz napisany przez nagradzanego autora bestsellerów o krajobrazie i naturze i wykładowcę Uniwersytetu w Cambridge Roberta Macfarlane’a a czytany przez Willema Dafoe oraz muzyka w wykonaniu Australijskiej Orkiestry Kameralnej wykorzystująca zarówno klasyczne utwory J.S. Bacha, A. Vivaldiego, G. Mahlera, jak i  Jonny’ego Greenwooda, Radiohead czy oryginalną kompozycję Richarda Tognettiego i muzykę Williama Bartona. Nagranie ścieżki dźwiękowej do filmu zajęło sześć miesięcy. W ten sposób powstała wnikliwa filmowo-muzyczna refleksja na temat piękna i znaczenia rzek oraz sposobu, w jaki ukształtowały one zarówno wyrafinowane krajobrazy naszej planety, jak i całą ludzką egzystencję.

Film, oparty na filozoficznych i naukowych danych, jest drugą częścią trylogii orkiestrowych filmów reżyserki Jennifer Peedom, których celem jest ukazanie relacji pomiędzy człowiekiem a naturą (pierwsza część to Góra – najbardziej dochodowy australijski film dokumentalny w historii,).


ZWIASTUN:SIOSTRY RZEKI

Siostry Rzeki to ogólnopolski kolektyw kobiet ratujących naturalne cieki wodne. Uczestniczki akcji protestują przeciwko regulowaniu i betonowaniu, a tym samym przeciw niszczeniu całych ekosystemów. Organizują happeningi na wodzie, szyją i prezentują kostiumy kąpielowe z wyhaftowanym na nich "prorzecznym" przekazem, dzięki czemu udaje się im przebić do mediów. W taki sposób akcja Siostry Rzeki rozbudza społeczną świadomość na temat tego, jak wielkim skarbem jest dla nas Wisła, Nida, Dunajec czy Tarnawka.PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum