kpb

Spotkanie Filozoficzne: Holy Spider (przedpremiera!)

SPOTKANIE FILOZOFICZNE:
HOLY SPIDER (reż. Ali Abbasi)

pokaz przedpremierowy
wtorek, 28 lutego 2023, godz. 20.15
Kino Pod Baranami

 

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13295_1.jpg

 

Mroczny thriller nawiązujący do klasyków gatunku, a zarazem bezkompromisowy obraz współczesnego Iranu. Holy Spider, świetnie oceniany film, którego autorem jest Ali Abbasi (Granica), to kolejny tytuł prezentowany w ramach cyklu Spotkań Filozoficznych, we wtorek, 28 lutego. Dyskusję po seansie poprowadzi filozofka, Anna Piskorska.


Holy Spider to oparty na faktach thriller o kobiecie, która z narażeniem własnego życia stara się dociec do prawdy, rzucając wyzwanie patriarchalnej zmowie.


Po ulicach Meszhed grasuje morderca, który „czyści” ulice świętego miasta z zepsucia i grzechu, zabijając pracownice seksualne. Religijni przywódcy, policja i media nie kryją cichego podziwu dla fanatyka. By odkryć tożsamość przestępcy, dziennikarka śledcza  (nagrodzona za tę rolę na Festiwalu w Cannes Zar Amir Ebrahimi) będzie musiała zmierzyć się nie tylko z nim, ale również z całą galerią drapieżników w mundurach i na wysokich stanowiskach.


Reżyserem filmu Holy Spider jest Ali Abbasi - twórca głośnej, nominowanej do Oscara Granicy, którą zobaczyć można online w E-Kinie Pod Baranami. Na co dzień mieszkający w Danii, w swoim najnowszym filmie symbolicznie wraca do rodzinnego Iranu, by sportretować tamtejsze społeczeństwo i jego liczne problemy. Ze względu na drażliwy temat Holy Spider kręcony był w Jordanie.


Po seansie odbędzie się dyskusja inspirowana filmem, którą poprowadzi mgr Anna Piskorska z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Spotkania Filozoficzne to cykl będący okazją do rozmowy o filozofii, kulturze i kinie. Celem spotkań jest spojrzenie na najnowsze światowe premiery z pogłębionej perspektywy. Realizowane we współpracy z Gutek Film pokazy od kilku lat odbywają się w Kinie Pod Baranami.


BILETY: 
26 zł (normalny)
21 zł (ulgowy)
18 zł (klubowy/senior)


O FILMIE:

HOLY SPIDER | HOLY SPIDER
(Ali Abbasi) DK/DE/SE/FR 2022, 116'  

MFF w Cannes 2022: najlepsza aktorka
FF w Jerozolimie 2022: Najlepszy film międzynarodowy (nominacja)


Ali Abbasi (Granica) sięga po opartą na faktach historię seryjnego zabójcy pracownic seksualnych z irańskiego miasta Meszhed. Mężczyzna twierdził, że chciał tylko „oczyścić” ulice ze zła. Z pomocą grającej dziennikarkę śledczą Zar Amir-Ebrahimi (nagroda dla aktorki w Cannes) reżyser ukazuje rzeczywistość, w której brutalnym szaleńcom tylko się przyklaskuje, a walczące o życie kobiety uważa za bezwartościowe. Porażający thriller o świecie, który wydaje się aż nadto znajomy.

 

ZWIASTUN:

 

 


PATRONAT MEDIALNY:
Magazyn Filozofuj!

 

 

PARTNERZY:

Bookmark and Share

archiwum