kpb

Blisko - pokaz filmu i prelekcja Mateusza Demskiego

BLISKO (reż. Lukas Dhont)
pokaz filmu i prelekcja Mateusza Demskiego
poniedziałek, 27 lutego 2023, godz. 20.15
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13315_0.jpg

Nominowana do Oscara, sensualna opowieść o młodzieńczej przyjaźni. Czuły dramat Blisko w reżyserii Lukasa Dhonta wciąż można oglądać w naszym Kinie. W poniedziałek, 27 lutego, o godzinie 20.15, pokaz filmu belgijskiego reżysera poprzedzi prelekcja poświęcona jego twórczości, którą wygłosi dziennikarz i krytyk filmowy Mateusz Demski.

Lukas Dhont ma na swoim koncie znakomity debiut - obsypany nagrodami portret transpłciowej dziewczyny Girl, który można zobaczyć online w E-Kinie Pod Baranami. W swoim kolejnym filmie - nominowanym do Oscara i wyróżnionym Grand Prix na Festiwalu w Cannes Blisko - belgijski twórca ponownie przygląda się młodym bohaterom oraz ich złożonym rozterkom.

Film opowiada o silnej relacji nastolatków Léo i Rémiego (znakomici Eden Dambrine i Gustav De Waele). Reżyser podchodzi do nich bardzo blisko (jak sugeruje sam tytuł filmu), starając się uchwycić esencję ich przyjaźni. Uważnie i czule obserwuje drobne gesty i  spojrzenia, jednocześnie zastanawiając się nad wpływem otoczenia na jednostkę oraz granicami tego, co uznawane jest za “męskie”.

Pokaz filmu w poniedziałek, 27 lutego poprzedzi prelekcja o twórczości Lukasa Dhonta, którą wygłosi dziennikarz i krytyk filmowy Mateusz Demski.


BILETY: 17,90 zł


O FILMIE:

BLISKO | CLOSE
(Lukas Dhont) BE/NL/FR 2022, 105’Oscary 2023 - nominacje: Najlepszy film międzynarodowy
MFF w Cannes 2022: Grand Prix
MFF w Sydney 2022: Najlepszy film
Europejskie Nagrody Filmowe 2022 - nominacje: Najlepszy europejski film roku, Najlepszy europejski aktor roku (Eden Dambrine), Najlepszy europejski reżyser roku (Lukas Dhont), Najlepszy europejski film roku wg uniwersytetów, Najlepszy europejski scenarzysta roku (Angelo Tijssens, Lukas Dhont)Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty, powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić Rémiego.

Nikt we współczesnym kinie nie potrafi pracować z młodymi aktorami tak, jak autor filmu Girl ze zjawiskową rolą Victora Polstera – z każdego gestu, spojrzenia, wypowiedzianego słowa kilkunastoletnich aktorów bije prawda. Dhont opowiada o bezradności, która jest nieodłącznym elementem dojrzewania – któż mając 13 lat, potrafi ocenić siłę swoich uczuć i decyzji? 31-letni belgijski reżyser nikogo nie ocenia i kieruje się niezwykłą empatią, która wyróżnia tylko największych humanistów światowego kina. Blisko staje się nie tylko pięknie sfilmowaną historią coming-of-age, lecz przede wszystkim uniwersalnym filmem o akceptacji swoich błędów i nauce przeżywania najtrudniejszych, najbardziej bolesnych emocji.


O PRELEGENCIE:

Mateusz Demski - dziennikarz, krytyk filmowy, absolwent krakowskiego filmoznawstwa, publikujący m.in. w Przekroju, Przeglądzie, NOIZZ.pl i newonce.net. Prowadzi audycję filmową Off/On: Kamera, akcja! w Off Radiu Kraków.ZWIASTUN:
Bookmark and Share

archiwum