kpb

Il Boemo - pokaz specjalny

IL BOEMO (reż. Petr Vaclav)
pokaz specjalny
środa, 17 maja 2023, godz. 18.30
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13499_2.jpg

Żyjący w XVIII wieku Josef Mysliveček był najpopularniejszym kompozytorem swoich czasów. Jego drogę na muzyczny szczyt - oraz spektakularny upadek - można poznać oglądając wyróżniony sześcioma Czeskimi Lwami film Il Boemo Petra Vaclava. Pokaz w naszym Kinie w środę, 17 maja, o godzinie 18.30.

Il Boemo wydobywa z mroków historii postać wybitnego artysty, który przez lata  tworzył muzykę dla dworów i teatrów miejskich, od Neapolu po Florencję, Turyn i Wenecję. W połowie XVIII wieku praski młynarz Josef Mysliveček wyruszył do Włoch, by tam osiągnąć wielką sławę. Nazwany Il Boemo (wł. Czech), stał się najpopularniejszym kompozytorem swoich czasów. Zaprzyjaźnił się również z młodym Mozartem, na którego twórczość miał niewątpliwy wpływ.

Chciałem opowiedzieć historię człowieka, który podążał za silnym pragnieniem, by żyć swoim życiem. By stać się kimś, by osiągnąć samorealizację - tłumaczy reżyser Il Boemo, Petr Vaclav (Droga wyjścia, Nigdy nie jesteśmy sami).

Muzykę do filmu skomponował Vaclav Luks wraz ze swoim zespołem Collegium 1704, przy udziale wybitnych artystów operowych, takich jak Philippe Jaroussky, Raffaella Milanesi, Emöke Baráth, Simona Šaturová, Juan Sancho czy urodzony na Dolnym Śląsku Krystian Adam. Oprócz warstwy muzycznej, Il Boemo zachwyca również świetnymi zdjęciami autorstwa Diego Romero oraz wystawnymi kostiumami, stworzonymi przez włoskiego kostiumografa, Andrea Cavalletto.


BILETY:
26 zł (normalny)
21 zł (ulgowy)
18 zł (klubowy/senior)

O FILMIE:
IL BOEMO | IL BOEMO
(Petr Vaclav) CZ/IT/SK 2022, 140’Czeskie Lwy 2023: Najlepszy film, Najlepszy reżyser, Najlepsza scenografia, Najlepszy dźwięk, Najlepsza charakteryzacja, Najlepsze kostiumy
MFF w San Sebastián 2022: Udział w konkursie głównym


Niezwykła i nieznana historia Josefa Myslivečka, znanego jako Il Boemo, jednego  z najbardziej cenionych kompozytorów operowych XVIII-wiecznych Włoch, który inspirował Mozarta i został jego przyjacielem. Ubóstwiany w Wenecji, popularny w Neapolu artysta, dziś pamiętany jest przez nielicznych. Film śledzi jego losy, brawurową drogę na szczyt i bolesny upadek.


PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum