kpb

Spotkanie Filozoficzne: Tori i Lokita (przedpremiera!)

SPOTKANIE FILOZOFICZNE:
TORI I LOKITA
(reż. Luc Dardenne, Jean-Pierre Dardenne)
pokaz przedpremierowy i dyskusja
czwartek, 25 maja 2023, godz. 20.15
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13518_2.jpg

Dramat Tori i Lokita braci Dardenne to poruszająca opowieść o odwadze i niezłomnej nadziei, która tli się w dwójce walczących o przetrwanie dzieci. Film belgijskich reżyserów - uznawanych za filmowe sumienie Europy - miał premierę rok temu na festiwalu w Cannes. Obraz będzie można zobaczyć przedpremierowo w ramach cyklu Spotkania Filozoficzne w czwartek, 25 maja. Dyskusję po seansie poprowadzi filozofka, Anna Piskorska.

Tori i Lokita to najnowszy film braci Dardenne - dwukrotnych laureatów Złotej Palmy na festiwalu w Cannes za poruszające dramaty społeczne - Rosetta (1999) i Dziecko (2005). Tym razem, belgijscy reżyserzy opowiadają o losach przybywających do Europy uchodźców, których reprezentantami stają się mały Tori i nastoletnia Lokita. Podejrzani dla urzędów i bezbronni wobec przemocy, mogą liczyć tylko na siebie.

Film braci Dardenne lśni wewnętrznym światłem i emanuje ciepłem – przede wszystkim za sprawą odtwórców głównych ról. Debiutujący na ekranie Joely Mbundu i Pablo Schils stworzyli postaci, które przemawiają do serc i do sumień. Tori i Lokita to drapieżna, przenikliwa, niepostrzeżenie łącząca kino społeczne z thrillerem i melodramatem opowieść, która trafia prosto w serce, kiedy pyta: czy w Europie rzeczywiście wszyscy ludzie mogą stać się braćmi?

Po seansie odbędzie się dyskusja inspirowana filmem, którą poprowadzi mgr Anna Piskorska z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Spotkania Filozoficzne to cykl będący okazją do rozmowy o filozofii, kulturze i kinie. Celem spotkań jest spojrzenie na najnowsze światowe premiery z pogłębionej perspektywy. Realizowane we współpracy z Gutek Film pokazy od kilku lat odbywają się w Kinie Pod Baranami.


BILETY:
26 zł (normalny)
21 zł (ulgowy)
18 zł (klubowy/senior)


O FILMIE:

TORI I LOKITA | TORI ET LOKITA
(Luc Dardenne, Jean-Pierre Dardenne) FR/BE 2022, 88' 

MFF w Cannes 2022: 75th Anniversary Prize, udział w konkursie głównym
FF w Jerozolimie 2022: Najlepszy film międzynarodowy (nominacja)

 

Tori jest małym chłopcem, Lokita zaledwie nastolatką, oboje uciekli przed przemocą i biedą z Afryki Zachodniej i chcieliby razem ułożyć sobie życie w Belgii. Obojętność imigracyjnych urzędników, rodziny domagające się wsparcia i długi zaciągnięte u przemytników spychają jednak bohaterów w szarą strefę, gdzie do eksploatowania pozbawionych opieki i praw dzieci przyłączają się przestępcy.

Premiera filmu: 9 czerwca 2023


PATRONAT MEDIALNY:
Magazyn Filozofuj!
Bookmark and Share

archiwum