kpb

Krótka historia polskiego kina: Zezowate szczęście

ZEZOWATE SZCZĘŚCIE (reż. Andrzej Munk)
pokaz w ramach przeglądu
Krótka historia polskiego kina
wtorek, 20 czerwca 2023, godz. 18.00
Kino Pod Baranami


// Short History of Polish Cinema - film review:
BAD LUCK (dir. Andrzej Munk)
Tuesday, June 20th 2023, 6.00 PM
(for English version click HERE)


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13567_0.jpg

Brawurowa komedia pomyłek, rozgrywająca się na tle wielkich przemian XX wieku. Zezowate szczęście Andrzeja Munka, ze znakomitą rolą Bogumiła Kobieli, to kolejna produkcja prezentowana w ramach przeglądu Krótka historia polskiego kina. Pokaz w naszym Kinie we wtorek, 20 czerwca. Każdy widz pokazu otrzyma zniżkę na warsztaty Fundacji Varsztatovnia.

Krótka historia polskiego kina to polska klasyka filmowa w kinach studyjnych w całej Polsce. W programie trwającego od lutego cyklu jest dziesięć tytułów wybranych przez Tomasza Kolankiewicza.

Każdy z seansów poprzedzony jest wykładem przygotowanym przez kuratora przeglądu. Prelekcje przybliżają sylwetki twórców, wprowadzają w tematykę filmu oraz omawiają realia polityczno-społeczne jego powstania. Przegląd to okazja by najważniejsze polskie filmy obejrzeć na kinowym ekranie w wersji cyfrowo odrestaurowanej.

We wtorek, 20 czerwca, w Kinie Pod Baranami będzie można zobaczyć kolejny film przeglądu - Zezowate szczęście Andrzeja Munka.

Zezowate szczęście to prawdziwa mozaika stylów i poetyk: od komedii slapstickowej, przez groteskę, tragikomedię, film wojenny i powiastkę filozoficzną. To również jedno z najważniejszych dzieł polskiej szkoły filmowej, którym reżyser Andrzej Munk (Eroica, Pasażerka) dowiódł swoich wybitnych umiejętności w dziedzinie komedii. Film powstał według scenariusza Jerzego Stefana Stawińskiego, autora opowiadania Sześć wcieleń Jana Piszczyka (1959). Dalszy ciąg historii bohatera wyreżyserował Andrzej Kotkowski (Obywatel Piszczyk z 1988 r.).

Jan Piszczyk (genialna rola Bogumiła Kobieli) jest świadkiem przełomowych wydarzeń XX wieku. Skrajnie konformistyczny i intrygancki, stara się prześlizgnąć przez kolejne zawirowania wielkiej historii, przyjmując każdą z dominujących ideologii. Jego usilne zabiegi - przypominające nieco przypadłość tytułowego Zeliga z filmu Woody’ego Allena - zwykle kończą się porażką, bo głównego bohatera prześladuje ogromny pech.

Zezowate szczęście wywołało gorące dyskusje wśród widzów i krytyków. Wielu zwracało uwagę, że film można czytać jako ironiczny komentarz do polskich słabości i fałszu kryjącego się za narodowymi symbolami. W swojej analizie filmu Alicja Helman pisała: Historia Piszczyka, z jakiegokolwiek punktu widzenia by na nią spojrzeć, to historia człowieka słabego. Nie człowieka słabego w ogóle, lecz człowieka w systemach, które ze swej istoty nie chro­nią słabych.

Każdy widz uczestniczący w pokazie filmu Zezowate szczęście w naszym Kinie, otrzyma kupon zniżkowy na dowolne warsztaty prowadzone przez Fundację Varsztatovnia. Zezowate szczęście to film kreatywny, spontaniczny i niezwykle oryginalny, wprost zachęcający do rozwijania własnej artystycznej ekspresji. Świetną okazją do tego są różnorodne warsztaty, znajdujące się w ofercie Fundacji.

Kuratorem przeglądu i autorem prelekcji przed filmami jest Tomasz Kolankiewicz - filmoznawca i historyk filmu. Wykładowca Łódzkiej Szkoły Filmowej i Warszawskiej Szkoły Filmowej, programer współpracujący z telewizją, festiwalami filmowymi, Nowym Teatrem w Warszawie. Między 2008 a 2017 rokiem redaktor programowy w redakcji filmowej TVP Kultura. Wydawca, reżyser i prowadzący telewizyjnych audycji kulturalnych.

Dzięki współpracy z WFDiF oraz DI Factory i przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, filmy są prezentowane w wersji odrestaurowanej cyfrowo z angielskimi napisami.

PROGRAM:
wtorek, 20 czerwca 2023
18.30 ZEZOWATE SZCZĘŚCIE | BAD LUCK
(Andrzej Munk) PL 1960, 107’
prelekcja przed filmem: Tomasz Kolankiewicz (video)
Każdy widz otrzyma kupon zniżkowy na warsztaty Fundacji Varsztatovnia.

ZNIŻKA NA WARSZTATY FUNDACJI VARSZTATOVNIA
Kupon upoważnia do zniżki -30% na dowolne warsztaty z oferty Fundacji Varsztatovnia i jest ważny do końca czerwca. W ofercie m.in. warsztaty teatralne pomagające znaleźć własny sposób na wyrażenie siebie oraz warsztaty wokalne, uczące podstaw śpiewu, oddychania i budowy aparatu głosowego. Szczegółowe informacje i zapisy: www.varsztatovnia.pl

KOLEJNE POKAZY PRZEGLĄDU:
lipiec 2023
SANATORIUM POD KLEPSYDRĄ | THE HOURGLASS SANATORIUM
(Wojciech Jerzy Has) PL 1973, 119’
sierpień 2023
BARWY OCHRONNE | CAMOUFLAGE
(Krzysztof Zanussi) PL 1976, 96’
wrzesień 2023

ARIA DLA ATLETY | ARIA FOR AN ATHLETE
(Filip Bajon) PL 1979, 99’
październik 2023
GORĄCZKA | FEVER
(Agnieszka Holland) PL 1981, 122’
listopad 2023
PRZYPADEK | BLIND CHANCE
(Krzysztof Kieślowski) PL 1981, 122’


BILETY: 15 zł


O FILMIE:
ZEZOWATE SZCZĘŚCIE | BAD LUCK
(Andrzej Munk) PL 1960, 107’


Film opowiada w groteskowo-karykaturalnym ujęciu o losach pechowego oportunisty, który w różnych warunkach na przestrzeni dwudziestu lat usiłuje przypodobać się aktualnym władzom. Zezowate szczęście zrealizowane jest w formie retrospekcji. Jan Piszczyk (Bogumił Kobiela) próbuje przekonać dyrektora zakładu karnego, by pozwolił mu pozostać w bezpiecznych murach więzienia. W tym celu opowiada dzieje swojego życia, w którym od najmłodszych lat ambicja ścierała się z konformizmem.
Film prezentowany z angielskimi napisami.


SPOT:ORGANIZATOR PRZEGLĄDU:
Stowarzyszenie Kin Studyjnych

PARTNERZY:
WFDiF
35mm
DI Factory

OPRAWA GRAFICZNA:
Ewelina Gąska

SPOT:
Sergio Chao

Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Bookmark and Share

archiwum