kpb

Filmy Wszech Czasów: Big Lebowski

BIG LEBOWSKI (reż. Joel Coen)
pokaz w ramach cyklu Filmy Wszech Czasów
poniedziałek, 5 czerwca 2023, godz. 18.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13572_0.jpg

Cykl Filmy Wszech Czasów powraca do Kina Pod Baranami! 25 lat po premierze, krakowscy kinomani będą mieli okazję obejrzeć na dużym ekranie kultową czarną komedię Big Lebowski. W poniedziałek, 5 czerwca, projekcję filmu zrealizowanego na podstawie scenariusza braci Coen poprzedzi krótki wykład, który wygłosi dziennikarz i krytyk filmowy, Mateusz Demski.

Filmy Wszech Czasów to autorski cykl, w ramach którego na ekranie Kina Pod Baranami można zobaczyć uznane, ponadczasowe produkcje. Pokazy poprzedzają wprowadzenia przygotowane przez zaproszonych gości. Podczas ubiegłorocznej odsłony cyklu widzowie obejrzeli takie filmy jak Casablanca, Psychoza, Kabaret czy trylogia Ojciec chrzestny.

Na życzenie widzów Filmy Wszech Czasów powracają w 2023 roku do Kina Pod Baranami! Powrót cyklu zainauguruje pokaz filmu Big Lebowski braci Coen, który w marcu obchodził 25. rocznicę premiery.

Ta czarna komedia o bezrobotnym hipisie, który został pomylony z bogatym biznesmenem, na przestrzeni lat urosła do rangi dzieła kultowego. Wszystko to za sprawą galerii barwnych postaci, na której czele stoi Jeff "Koleś" Lebowski o twarzy Jeffa Bridgesa - wyluzowany stoik, reagujący na życiowe ekscesy zwrotem Take it easy, man (pl. Wyluzuj, człowieku). "Koleś" to ikona popkultury. W wielu miejscach na świecie - w tym w Polsce - odbywają się festiwale nim inspirowane, a w 2005 roku powstał dudeizm (Kościół Kolesia Dnia Ostatecznego) - nowa religia, która wymaga od swoich wyznawców by po prostu byli sobą i robili swoje.

Do legendy przeszła właściwie cała obsada filmu, w której oprócz Bridgesa znaleźli się m.in. Julianne Moore, Steve Buscemi, Philip Seymour Hoffman, John Turturro i Sam Elliott. Autorem zdjęć jest wieloletni współpracownik braci Coen, wybitny operator Roger Deakins.

Pokaz filmu Big Lebowski w naszym Kinie odbędzie się w poniedziałek, 5 czerwca, o godz. 18.00. Krótki wykład przed projekcją filmu wygłosi Mateusz Demski - dziennikarz, krytyk filmowy, absolwent krakowskiego filmoznawstwa, publikujący m.in. w Przekroju, Przeglądzie, NOIZZ.pl i newonce.net. Prowadzi audycję filmową Off/On: Kamera, akcja! w Off Radiu Kraków.

Na wzór organizowanych na całym świecie kultowych pokazów, zachęcamy do przybycia na seans w strojach inspirowanych filmem. Szlafroki, wyciągnięte swetry, wędkarskie kamizelki, a nawet kule do kręgli - to dress code tego pokazu!


BILETY:
30 zł (normalny)
25 zł (ulgowy/senior)
23 zł (Klub Przyjaciół Kina Pod Baranami)


O FILMIE:
BIG LEBOWSKI | THE BIG LEBOWSKI
(Joel Coen) GB/US 1998, 117’MFF w Berlinie 1998: Udział w konkursie głównym

Kultowy film zrealizowany na podstawie scenariusza braci Coen (13. miejsce w rankingu Amerykańskiej Gildii Scenarzystów na najzabawniejszy scenariusz wszech czasów). Ponadczasowa parodia kina noir wypełniona barwnymi postaciami i fenomenalnymi dialogami, z tytułowym bohaterem, który stał się ikoną popkultury oraz… obiektem kultu.

Jeff “Koleś” Lebowski (Jeff Bridges) nigdy nie przestał być hipisem. Spędza czas słuchając muzyki, paląc trawkę i grając w kręgle z przyjaciółmi: Sobczakiem (John Goodman) i Donnym (Steve Buscemi). Pewnego dnia odwiedza go kilku podejrzanych mężczyzn, którzy sugerują mu spłacenie długów za niejaką Bunny - rzekomo jego żonę. “Koleś” nie przejąłby się tym zbytnio, gdyby nie zniszczony przez intruzów dywan. Dochodzi do wniosku, że został pomylony z innym Jeffem Lebowskim i postanawia walczyć o odszkodowanie. W ten sposób wkracza w świat wielkich pieniędzy, skrytych żądzy i rodzinnych tajemnic.PATRON MEDIALNY:


 
 
 
Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.
Bookmark and Share

archiwum