kpb

Filmy Wszech Czasów: Podwójne ubezpieczenie

PODWÓJNE UBEZPIECZENIE (reż. Billy Wilder)
pokaz w ramach cyklu Filmy Wszech Czasów
czwartek, 22 czerwca 2023, godz. 18.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13606_0.jpg

W czwartek, 22 czerwca, przypadają urodziny Billy’ego Wildera - pochodzącego z Suchej Beskidzkiej wybitnego amerykańskiego reżysera i producenta. Tego dnia zapraszamy na pokaz filmu Podwójne ubezpieczenie. Projekcję tego klasycznego kryminału z wybitną rolą Barbary Stanwyck poprzedzi krótki wykład, który wygłosi filmoznawczyni, Patrycja Włodek.

Billy Wilder, znakomity hollywoodzki reżyser i producent, urodził się 22 czerwca 1906 roku w Suchej Beskidzkiej. Później wyemigrował do Wiednia, a w końcu do USA, gdzie szybko wszedł do świata filmu, stając się jednym z najsłynniejszych twórców w historii kina.

W 117. rocznicę urodzin reżysera w Kinie Pod Baranami będzie można zobaczyć jeden z jego najgłośniejszych filmów: Podwójne ubezpieczenie z 1944 roku. To napisana wspólnie z Raymondem Chandlerem adaptacja krótkiej powieści Jamesa M. Caina, będącej klasyką czarnego kryminału.

W Podwójnym ubezpieczeniu, Wilder snuje fatalistyczną opowieść o najniższych ludzkich instynktach, w której pożądanie idzie w parze z zachłannością i nienasyceniem. Fabuła została zainspirowana prawdziwą zbrodnią z lat 20., która wzbudziła ogromne zainteresowanie opinii publicznej. Sprawa gospodyni domowej, która wraz z kochankiem doprowadziła do śmierci swojego męża by otrzymać pieniądze z polisy ubezpieczeniowej, zaintrygowała również producentów filmowych, którzy przez lata starali się o prawa do ekranizacji książki Jamesa M. Caina - dziennikarza relacjonującego głośny proces pary morderców.

Nominowane do siedmiu Oscarów Podwójne ubezpieczenie uznawane jest dziś za arcydzieło kina noir. To film który, mimo upływu lat, wciąż ogląda się z zapartym tchem. Szczególną uwagę zwracają inspirowane niemieckim ekspresjonizmem zdjęcia Johna F. Seitza i znakomita Barbara Stanwyck, która wcieliła się w piękną i niebezpieczną femme fatale. Partneruje jej Fred MacMurray (Garsoniera) i Edward G. Robinson - niezapomniany Mały Cezar z filmu Mervyna LeRoya (1931).

Krótki wykład przed projekcją filmu Podwójne ubezpieczenie wygłosi dr hab. Patrycja Włodek – absolwentka socjologii i filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.

Filmy Wszech Czasów to autorski cykl, w ramach którego na ekranie Kina Pod Baranami można zobaczyć uznane, ponadczasowe produkcje. Pokazy poprzedzają wprowadzenia przygotowane przez zaproszonych gości. Podczas ubiegłorocznej odsłony cyklu widzowie obejrzeli takie filmy jak Casablanca, Psychoza, Kabaret czy trylogia Ojciec chrzestny, a tegoroczną edycję zainaugurował pokaz filmu braci Coen Big Lebowski.


BILETY:
30 zł (normalny)
25 zł (ulgowy/senior)
23 zł (Klub Przyjaciół Kina Pod Baranami)


O FILMIE:
PODWÓJNE UBEZPIECZENIE | DOUBLE INDEMNITY
(Billy Wilder) US 1944, 107’

Images Courtesy of Park Circus / Universal

Oscary 1945 - nominacje: Najlepszy film, Najlepszy scenariusz Billy Wilder, Raymond Chandler), Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Barbara Stanwyck), Najlepszy reżyser (Billy Wilder), Najlepsza muzyka w dramacie lub komedii (Miklós Rózsa), Najlepsze zdjęcia - filmy czarno-białe (John F. Seitz), Najlepszy dźwięk (Loren L. Ryder)

Agent ubezpieczeniowy Walter Neff poznaje nieszczęśliwą, młodą żonę jednego ze swoich klientów. Oczarowany piękną kobietą, daje się namówić na dokonanie “zbrodni doskonałej”: zabicie męża i ucieczkę z pieniędzmi. Jednak kolega Waltera – bystry śledczy ubezpieczeniowy - zaczyna podejrzewać, że śmierć mężczyzny nie jest wynikiem wypadku, lecz zaplanowanego działania…PATRON MEDIALNY:


 
 
 
Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.
Bookmark and Share

archiwum