kpb

100 lat Warner Bros: Bullitt

BULLITT (reż. Peter Yates)
pokaz w ramach przeglądu
100 LAT WARNER BROS.
poniedziałek, 26 czerwca 2023, godz. 18.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13607_0.jpg

Steve McQueen, ciemnozielony Ford Mustang GT i brawurowy pościg stromymi ulicami San Francisco. Z okazji 100. urodzin studia Warner Bros, zapraszamy na pokaz filmu Bullitt Petera Yatesa. Ten zachwycający stroną techniczną film policyjny będzie można zobaczyć na kinowym ekranie w poniedziałek, 26 czerwca. Prelekcję przed seansem wygłosi dr Iwo Sulka - filmoznawca specjalizujący się w historii stylu i techniki filmowej.

Z okazji setnej rocznicy powstania studia Warner Bros do kin zrzeszonych w Sieci Kin Studyjnych powraca piętnaście klasyków tej legendarnej wytwórni. Pokazy odbywają się od kwietnia do listopada.

26 czerwca na ekranie naszego Kina pojawi się Bullitt Petera Yatesa - emocjonujący film policyjny z zapierającą dech sekwencją samochodowego pościgu.

Bullitt uważany jest za kwintesencję amerykańskiego kina, jednak jego twórca, Peter Yates, był Brytyjczykiem. O powierzeniu mu stanowiska reżysera zdecydował ponoć sam Steve McQueen, któremu bardzo podobał się poprzedni tytuł Yatesa: film Robbery z 1967, opowiadający o spektakularnym napadzie na pociąg.

Bullitt rozgrywa się wśród stromych ulic San Francisco. To historia policjanta, który musi zmierzyć się z korupcją, zakłamaniem i brakiem rzetelności swoich kolegów po fachu. Po zabójstwie ważnego świadka, bohater szuka prawdy i sprawiedliwości na własną rękę. Wcielający się w tytułową postać Steve McQueen doskonale pasował do specyficznej atmosfery końca lat 60. Elegancko ubrany, oszczędny w słowach, opanowany i pewny siebie Frank Bullitt bez problemu dorównywał innym, ikonicznym bohaterom amerykańskiego kina, granym przez Johna Wayne’a czy Humphreya Bogarta.

Obok McQueena w filmie zobaczyć można również Roberta Vaughna, Roberta Duvalla i Jacqueline Bissett. Niemal równoprawnym członkiem obsady jest ikoniczny Ford Mustang GT, biorący udział w słynnej, ponad 10-minutowej sekwencji samochodowego pościgu. Bullitt to film zachwycający stroną techniczną, na którą składają się mistrzowskie zdjęcia Williama Frakera i wyróżniony Oscarem montaż (Frank P. Keller). Za wypełniające ścieżkę dźwiękową jazzowo-funkowe brzmienia odpowiedzialny jest argentyński kompozytor Lalo Schifrin, który stworzył niezapomniane motywy muzyczne do wielu filmów z tamtych lat.

Prelekcję przed seansem filmu Bullitt wygłosi dr Iwo Sulka – filmoznawca, zajmujący się kinem amerykańskim i europejskim oraz historią stylu i techniki filmowej.
 

PROGRAM:  

poniedziałek, 26 czerwca 2023
18.00 BULLITT | BULLITT
(Peter Yates) US 1968, 114’
prelekcja przed filmem: Iwo Sulka

BILETY:
30 zł (normalny)
25 zł (student/senior)
23 zł (Klub Przyjaciół Kina Pod Baranami)


KOLEJNE POKAZY W RAMACH PRZEGLĄDU:

lipiec 2023
WEJŚCIE SMOKA | ENTER THE DRAGON
(Robert Clouse) US/HK 1973’, 102’
50. rocznica premiery!
WSZYSCY LUDZIE PREZYDENTA | ALL THE PRESIDENT'S MEN
(Alan J. Pakula) US 1976, 138’

sierpień 2023
CHŁOPCY Z FERAJNY | GOODFELLAS
(Martin Scorsese) US 1990, 145’
BEZ PRZEBACZENIA | UNFORGIVEN
(Clint Eastwood) US 1992, 130’

wrzesień 2023
URODZENI MORDERCY | NATURAL BORN KILLERS
(Oliver Stone) US 1994, 119’
SKAZANI NA SHAWSHANK | SHAWSHANK REDEMPTION
(Frank Darabont) US 1994, 142’

październik 2023
SOK Z ŻUKA | BEETLEJUICE
(Tim Burton) US 1988, 92’
DUCH | POLTERGEIST
(Tobe Hopper) US 1982, 114’

listopad 2023
OCZY SZEROKO ZAMKNIĘTE | EYES WIDE SHUT
(Stanley Kubrick) GB/US 1999, 159’
WIELKI GATSBY | GREAT GATSBY
(Baz Luhrmann) AU/US 2013, 143’
10. rocznica premiery!


O FILMIE:  
BULLITT | BULLITT
(Peter Yates) US 1968, 114’

© 1968 Warner Bros. Entertainment Inc., Chad McQueen and Terry McQueen (successor-in-interest to Solar Productions, Inc.)

Oscary 1969: Najlepszy montaż (Frank P. Keller)

 
Twardy i bezkompromisowy detektyw Frank Bullitt (Steve McQueen) otrzymuje rozkaz ochrony świadka mającego złożyć zeznania w procesie przeciwko mafii. Niestety, zarówno świadek jak i jeden z towarzyszących Bullittowi policjantów, zostają zastrzeleni przez tajemniczego zamachowca. Wszystko wskazuje na to, że w zabójstwo zamieszany może być ktoś z policji. Bullitt rozpoczyna prywatne śledztwo, któremu przeciwni są jednak nie tylko jego przełożeni, ale również wpływowy senator Walter Chalmers (Robert Vaughn) z niewiadomych powodów pragnący jak najszybciej uznać sprawę za zakończoną.
ORGANIZATORZY
Warner Bros.
Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Bookmark and Share

archiwum