kpb

Dojrzałe Kino: Cicha dziewczyna

DOJRZAŁE KINO:
CICHA DZIEWCZYNA
(reż. Colm Bairéad)

środa, 6 września 2023, godz. 11.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13748_0.jpg

Zapraszamy na kolejny pokaz w ramach cyklu Dojrzałe Kino. W środę, 6 września, tradycyjnie o godzinie 11.00, seniorzy zobaczą irlandzkojęzyczny film Cicha dziewczyna – nominowany do Oscara debiut Colma Bairéada. Pokaz poprzedzi prelekcja, a zwieńczy dyskusja, którą poprowadzi red. Maria Malatyńska.

Film Cicha dziewczyna to pierwsza w historii produkcja zrealizowana w języku irlandzkim, która otrzymała nominację do Oscara dla Najlepszego filmu międzynarodowego.

Debiut Colma Bairéada jest adaptacją noweli Foster Claire Keegan. To opowieść o młodej, zamkniętej w sobie Cáit. Dziewczynka wprowadza się do swoich krewnych na wsi, gdzie po raz pierwszy doświadcza bliskości, która zmienia jej spojrzenie na świat.

Autorką malarskich i nastrojowych zdjęć, zrealizowanych w zjawiskowych irlandzkich plenerach, jest Kate McCullough, znana z pracy nad serialem Normalni ludzie z udziałem Paula Mescala i Daisy Edgar-Jones.

Gospodynią spotkania wokół filmu będzie red. Maria Malatyńska. Na uczestników pokazu czeka poczęstunek w postaci kawy, herbaty i ciasteczek.

BILETY dla seniorów: 18 zł
 

O FILMIE:
CICHA DZIEWCZYNA | AN CAILÍN CIÚIN
(Colm Bairéad) IE 2022, 94’Oscary 2023 - nominacje: Najlepszy film międzynarodowy (Colm Bairéad)
BAFTA 2023 - nominacje: Najlepszy film nieanglojęzyczny (Cleona Ní Chrualaoí, Colm Bairéad), Najlepszy scenariusz adaptowany (Colm Bairéad)
BERLINALE 2022 - wygrana: Kryształowy Niedźwiedź - Nagroda Dziecięcego Jury Generacji Kplus - wyróżnienie specjalne dla filmu pełnometrażowego (Colm Bairéad), Kryształowy Niedźwiedź - Nagroda Międzynarodowego Jury Generacji Kplus - najlepszy film pełnometrażowy (Colm Bairéad)


9-letnia Cáit mieszka w wielodzietnej, ubogiej rodzinie. Po tym jak jej matka kolejny raz zachodzi w ciążę, dziewczynka trafia do swoich krewnych na wsi. Dotąd zamknięta, nieco przygaszona Cáit zaczyna otwierać się na świat i zgłębiać tajemnice nowego domu.

Nagrodzony na Berlinale film w niezwykły sposób kreuje atmosferę, znakomicie operuje niedopowiedzeniem i hipnotyzuje pracą kamery. Jest to ciepła, przejmująca opowieść o nieoczywistych, budujących się więzach między dzieckiem i dorosłymi, a także o niewinności dzieciństwa.


ZWIASTUN:Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

    

Bookmark and Share

archiwum