kpb

CAŁY TEN KUTZ!

Przegląd filmów na 80. urodziny Kazimierza Kutza!
od 23 do 27 lutego

Zapraszamy na pokazy pięciu filmów wybitnego polskiego reżysera z okazji jego 80. urodzin!

Przeglądowi towarzyszy promocja książki CAŁY TEN KUTZ. Biografia niepokorna Aleksandry Klich, która ukazała się nakładem wydawnictwa ZNAK.

Aleksandra Klich to autorka świetnych reportaży, wywiadów i esejów, która od dawna pisze o śląskich sprawach. Dobrze wiedziała jakie, i jak zadawać pytania Kazimierzowi Kutzowi. Cały ten Kutz jest w istocie opowieścią o śląskim rozgoryczeniu, peerelowskich warunkach życia codziennego i artystycznego, o ówczesnych obyczajach, snobizmach i tęsknotach, o poszukiwaniu własnej drogi twórczej i związanych z nim cierpieniach i szczęściu, o trudnościach korzystania ze zdobytej wolności.

Przegląd odbędzie się w Kinie Pod Baranami w dniach 23 - 27 lutego, od poniedziałku do piątku!

Po czwartkowym pokazie zapraszamy na spotkanie z Reżyserem!

BILETY: 13 zł


W programie:

poniedziałek, 23 lutego, godz. 21.00

KRZYŻ WALECZNYCH, Polska 1958, 84'

(…) Kazik robiąc Krzyż jest spóźniony. Koledzy z „filmówki” zdążyli już nakręcić filmy, o których dyskutują widzowie i o które spierają się krytycy: Andrzej Munk Człowieka na torze i antybohaterską Eroicę, Chmielewski komedię Ewa chce spać, no i najważniejsze: Andrzej Wajda - Popiół i diament.(…) Muszę zrobić zupełnie inny film niż oni - myśli debiutujący reżyser.


wtorek, 24 lutego, godz. 21.00

UPAŁ, Polska 1964, 81'

(…) Wyszedł film, który krytyk Zygmunt Kałużyński tak opisuje: „Najlepsza komedia polska od czasów głośnej Ewa chce spać. Chyba po raz pierwszy pokuszono się o łączne zaprezentowanie wszystkich barw współczesnej polskiej groteski, absurdalnego żartu, a nawet potocznego dowcipu. Owo pot-pourri jest udane dzięki wysokiej klasie swych elementów”.  


środa, 25 lutego, godz. 21.00

PACIORKI JEDNEGO RÓŻAŃCA
, Polska 1979, 106'

Paciorki jednego różańca - film o agonii Śląska (…)
Film obsypano nagrodami: na festiwalu w Figueira da Foz w Portugalii dostał srebrny medal, w São Paulo - drugą nagrodę publiczności, w Karlowych Warach - nagrodę specjalną. W Polsce - Złote Lwy w Gdańsku.
Lech Wałęsa, ledwo co po zakończonych zwycięskim porozumieniem strajkach sierpniowych, pisze do dyrekcji festiwalu: „Serdeczne gratulacje dla Paciorków jednego różańca wyróżniające specjalnie ten jeden film z całego festiwalowego zestawu”.


czwartek, 26 lutego, godz. 19.00

W KRAJU I ZA GRANICĄ
, Polska 1973, 58'
-- po projekcji spotkanie z Reżyserem!

7 czerwca 1973 roku. Trzystu angielskich kibiców przylatuje do Polski, do Chorzowa, na mecz swojej reprezentacji w piłce nożnej z polską. Roześmiani, ubrani w narodowe barwy, wierzą, że ich drużyna ogra Polaków. Jest o co walczyć: zwycięzca będzie miał poważne szanse na awans do finałów Mistrzostw Świata, które w następnym roku mają się odbyć w zachodnich Niemczech.(…)


piątek, 27 lutego, godz. 17.15

ZAWRÓCONY
, Polska 1994, 78'

Zawrócony to ma być historia jak z Chaplina albo kolejne wcielenie Piszczyka z Zezowatego szczęścia Munka.
(…) Andrzej Wajda: Zawrócony to najlepszy film o wolnej Polsce, o zwycięstwie »Solidarności«. Nieszczęściem współczesnej, młodej kinematografii jest to, że nie ma w niej takiego twórcy jak Kazimierz Kutz”.

Opisy filmów są fragmentami książki CAŁY TEN KUTZ Aleksandry Klich.


Organizacja:
Wydawnictwo ZNAK
Bookmark and Share

archiwum