kpb

Pokój nauczycielski - pokaz przedpremierowy

POKÓJ NAUCZYCIELSKI (reż. İlker Çatak)
pokaz przedpremierowy
wtorek, 5 marca 2024, godz. 18.15
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14077_3.jpg

Wieloznaczna, świetnie zagrana i pomysłowo mieszająca gatunki, kameralna niemiecka produkcja, o której robi się coraz głośniej. Nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy film międzynarodowy Pokój nauczycielski (reż. İlker Çatak), będzie można przedpremierowo zobaczyć we wtorek, 5 marca, o godzinie 18.15.

Film Pokój nauczycielski prezentowany był w ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego, a jego pokazy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem - bilety szybko zostały wyprzedane. Kraków i Wrocław odwiedził też współscenarzysta filmu, Johannes Duncker. Film wejdzie w marcu na ekrany polskich kin, a wcześniej będzie można go zobaczyć u nas na pokazie przedpremierowym.

Akcja filmu Pokój nauczycielski rozgrywa się w niemieckiej szkole, nękanej przez plagę kradzieży. Poszukiwanie winnego ma zaskakujące konsekwencje, o czym na własnej skórze przekonuje się młoda, zaangażowana nauczycielka.

Pochodzący z Turcji reżyser İlker Çatak na przykładzie mikrospołeczności złożonej z nauczycieli i uczniów pokazuje, z jakimi problemami mierzy się dzisiejsza demokracja i jak radzić sobie z systemem hierarchicznym, którego nie da się ani zachować, ani całkowicie zlikwidować. Pokój nauczycielski to trzymająca w napięciu mieszanka kryminału, kina społecznie zaangażowanego i thrillera, która uwypukla wiele problemów współczesności.

W obsadzie filmu błyszczą młodzi odtwórcy ról uczniów, którzy tworzą barwny, szkolny kolektyw. W postać głównej bohaterki znakomicie wcieliła się niemiecka aktorka Leonie Benesch, znana z filmu Biała wstążka oraz serialu Babylon Berlin.

Pokój nauczycielski rywalizuje w tym roku o statuetkę Oscara w kategorii Najlepszy film międzynarodowy, a w roku 2023 na MFF w Berlinie został wyróżniony nagrodą Europa Cinemas Label oraz CICAE - Międzynarodowej Konfederacji Kin Artystycznych. Film jest również jednym z pięciu tytułów ubiegających się obecnie o LUX Audience Award. Do marca 2024 r. można oceniać nominowane filmy i wziąć udział w losowaniu nagród.

BILETY:
28 zł (normalny)
24 zł (ulgowy)
20 zł (klubowy/senior)


O FILMIE:
POKÓJ NAUCZYCIELSKI | DAS LEHRERZIMMER
(İlker Çatak) DE 2023, 98’

MFF w Berlinie 2023 - wygrana: Nagroda Specjalna - Nagroda Europa Cinemas Label (Ilker Çatak), Nagroda Międzynarodowego Stowarzyszenia Kin Artystycznych (CICAE) w sekcji 'Panorama' (Ilker Çatak)
Europejska Akademia Filmowa 2023 - nominacja: Najlepsza europejska aktorka roku (Leonie Benesch), Najlepszy europejski scenarzysta roku (Ilker Çatak, Johannes Duncker)
Oscary 2024 - nominacje: Najlepszy film międzynarodowy (Ilker Çatak)


Carla Nowak to młoda i zaangażowana nauczycielka w berlińskim gimnazjum. Podczas lekcji, którą prowadzi, jeden z uczniów zostaje wywołany z klasy, ponieważ jest podejrzany o kradzież pieniędzy. Chłopak jest synem tureckich emigrantów i nie przyznaje się do winy. Carla jest zbulwersowana sposobem, w jaki bezpodstawnie oskarża się jej ucznia i postanawia sama odkryć prawdę. Działając w dobrej wierze, Carla nie jest jednak w stanie przewidzieć konsekwencji, jakie spadną nie tylko na nią, ale i na całą szkolną społeczność.

Polska premiera: 15 marca 2024

ZWIASTUN:WCZEŚNIEJSZE POKAZY:
piątek, 9 lutego 2024, godz. 18.00
Kino Pod Baranami

PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum