kpb

OSCAR® NOMINATED SHORTS 2024 - nominowane do Oscara krótkie metraże [DODATKOWE POKAZY]

OSCAR® NOMINATED SHORTS 2024
nominowane do Oscara krótkie metraże
sobota, 9 marca 2024
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14109_2.jpg

Już wkrótce ceremonia rozdania Oscarów. W sobotę, 9 marca, zapraszamy na pokazy nominowanych do tej nagrody filmów krótkometrażowych. W prezentowanych zestawach jest dziesięć tytułów, które uzyskały nominacje w kategoriach: Najlepszy krótkometrażowy film animowany i Najlepszy krótkometrażowy film aktorski.

Oscary przyznawane przez Amerykańską Akademię Filmową to wciąż jedne z najbardziej prestiżowych nagród w świecie kina. Od lat Akademia nagradza również filmy krótkie w kategoriach: Najlepszy krótkometrażowy film aktorski i Najlepszy krótkometrażowy film animowany. W trakcie pokazu OSCAR® NOMINATED SHORTS 2024 widzowie będą mieli okazję zobaczyć krótkie metraże rywalizujące w tym roku o złote statuetki. To niesamowite historie i całe spektrum emocji, zaklętych w krótkiej formie.

Aktorskie filmy to przede wszystkim opowieści o trudnościach. Później to historia Dayo (David Oyelowo), który po brutalnym incydencie w centrum Londynu próbuje odzyskać spokój ducha. W Niezłomnym głównym bohaterem jest 14-letni chłopiec, który desperacko pragnie wolności. Kawaler fortuny to przypowieść o Karlu, który odkrywa, ile jest w stanie znieść jeden człowiek, a Czerwony, biały, niebieski snuje historię Rachel (Brittany Snow), która stawia wszystko na jedną kartę. Feerię barw, tekstur i historii zapewnia pastelowy świat Wesa Andersona. Jego krótki film Zdumiewająca historia Henry'ego Sugara to niezapomniana, szkatułkowa opowieść, zachęcająca do innego spojrzenia na rzeczywistość.

Animowane produkcje to pięć różnorodnych podróży przez doświadczenia ludzkiej natury. W Liście do świni ocalały z Holokaustu, powracając do trudnych wspomnień, skłania widzów do międzypokoleniowej refleksji na temat tożsamości i traumy. 95 zmysłów to przemyślenia mężczyzny, któremu zostało niewiele czasu, aby cieszyć się życiem. Nasz mundurek ukazuje wspomnienia z irańskiej szkoły, a Pachydermia to portret pozornie beztroskiego lata, zagrożonego przez czający się za rogiem niepokój. W inspirowanym twórczością Johna Lennona i Yoko Ono filmie KONIEC WOJNY!... dwóch żołnierzy przekazuje sobie wiadomości za pomocą gołębia pocztowego podczas gry w szachy, pokazując, że na wojnie nie ma zwycięzców.

Filmy zostaną zaprezentowane z podwójnymi polskimi i angielskimi napisami.


PROGRAM:

BILETY: 30 zł (1 zestaw)


O FILMACH:


PÓŹNIEJ | THE AFTER
(Misan Harriman) GB 2023, 18’
https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14107_4.jpg
Mocna i poruszająca historia Dayo, londyńczyka próbującego odzyskać siebie i na nowo odnaleźć się w społeczeństwie po tym, jak był świadkiem brutalnego incydentu w centrum miasta. W roli głównej David Oyelowo, znany z filmów Interstellar i Selma.


NIEZŁOMNY | INVINCIBLE
(Vincent René-Lortie) CA 2022 , 30’
https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14107_3.jpg
Ten inspirowany prawdziwymi zdarzeniami film opowiada o ostatnich 48 godzinach życia Marca-Antoine’a Berniera, 14-letniego chłopca, który desperacko pragnie odzyskać wolność.


KAWALER FORTUNY | KNIGHT OF FORTUNE
(Lasse Lyskjær Noer) DK 2022, 25’
https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14107_2.jpg
Strata bliskiej osoby, smutek, ryzyko żółtaczki i trumna – to splot nieszczęśliwych okoliczności, które sprawiają, że Karl zaczyna mieć dość wszystkiego.


CZERWONY, BIAŁY, NIEBIESKI | RED, WHITE AND BLUE
(Nazrin Choudhury) US 2023, 23’
https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14107_1.jpg
Rachel jest samotną matką, która żyje od wypłaty do wypłaty. Niespodziewana ciąża komplikuje jej sytuację, więc dziewczyna postanawia przekroczyć granice stanu, aby dokonać aborcji. Los rzuca jej pod nogi kolejne kłody i kiedy Rachel zastanawia się nad ciągiem zdarzeń, które doprowadziły ją do tej podróży, odkrywa druzgocącą prawdę, która zmieni jej życie na zawsze. W roli głównej Brittany Snow, znana z filmów Pitch Perfect i X.


ZDUMIEWAJĄCA HISTORIA HENRY’EGO SUGARA | THE WONDERFUL STORY OF HENRY SUGAR
(Wes Anderson) US 2023, 37’
https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14107_0.jpg
Kolejna perełka filmowa od Wesa Andersona. Tym razem reżyser bierze na warsztat opowiadanie Roalda Dahla o bogatym mężczyźnie imieniem Henry Sugar, który odkrywa istnienie guru potrafiącego widzieć z zamkniętymi oczami. Milioner postanawia opanować tę umiejętność i wykorzystać ją w grach hazardowych. Na ekranie, jak zwykle u Andersona, plejada gwiazd: Benedict Cumberbatch, Ralph Fiennes, Ben Kingsley i Dev Patel.LIST DO ŚWINI | LETTER TO A PIG
(Tal Kantor) IL/FR 2022, 17’
https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14108_4.jpg
Ocalały z Holokaustu czyta list do świni, która uratowała mu życie. Młoda uczennica, wysłuchując jego historii w szkolnej ławie, pogrąża się w dziwnym śnie, w którym próbuje zmierzyć się z kwestiami tożsamości, zbiorowej traumy i skrajności ludzkiej natury.


95 ZMYSŁÓW | NINETY-FIVE SENSES
(Jerusha Hess, Jared Hess) US 2023, 13’
https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14108_3.jpg
Oda do pięciu zmysłów pewnego mężczyzny, któremu zostało niewiele czasu, aby się nimi cieszyć.


NASZ MUNDUREK | OUR UNIFORM
(Yegane Moghaddam) IR 2023, 7’
https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14108_2.jpg
Dziewczyna z Iranu przywołuje szkolne wspomnienia, które układają się w historię na materiale jej starego mundurka.


PACHYDERMIA | PACHYDERME
(Stéphanie Clement) FR 2022, 11’
https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14108_1.jpg
Jak każdego lata, Louise zostaje powierzona swoim dziadkom, by spędzić z nimi kilkudniowe wakacje na wsi. Zielona trawa w ogrodzie, kąpiel w jeziorze, wędkowanie z dziadkiem, wszystko wydaje się mieć słodki smak babcinych placków z truskawkami. Jednak w tym roku coś się zmieni.


KONIEC WOJNY! HISTORIA INSPIROWANA MUZYKĄ JOHNA LENNONA I YOKO ONO | WAR IS OVER! INSPIRED BY THE MUSIC OF JOHN AND YOKO
(Dave Mullins) US 2023, 11’
https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14108_0.jpg
W trakcie I wojny światowej dwóch żołnierzy, stojących po przeciwnych stronach konfliktu, rozgrywa partię szachów. Wiadomości o kolejnych ruchach przekazują sobie za pomocą gołębia pocztowego, przemierzającego ryzykowne trasy lotu nad polem bitwy. Gracze nie znają swoich tożsamości, a wojna zmierza do nieuchronnego, tragicznego końca. Ktokolwiek wygra, jedno jest pewne: na wojnie nie ma zwycięzców. Film inspirowany pokojowymi manifestami jednej z najsłynniejszej par muzyków w historii - Jonna Lennona i Yoko Ono.SPOT:WCZEŚNIEJSZY TERMIN POKAZÓW:
środa, 6 marca 2024
Kino Pod Baranami

PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum