kpb

22. Tydzień Kina Hiszpańskiego

22. Tydzień Kina Hiszpańskiego
15-21 marca 2024
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14131_2.jpg

Filmowa podróż przez Półwysep Iberyjski - od stołecznego Madrytu przez Galicję i Kraj Basków aż po Katalonię i Andaluzję. 22. Tydzień Kina Hiszpańskiego wystartuje w naszym Kinie w piątek, 15 marca. W programie przekrój współczesnej hiszpańskiej kinematografii: rozrywkowe filmy gatunkowe, kameralne dramaty i subtelne kino artystyczne. Przegląd potrwa do 21 marca.
 
Organizowany już po raz 22. Tydzień Kina Hiszpańskiego to jedyne w Polsce wydarzenie poświęcone wyłącznie kinematografii Hiszpanii. To święto kina dla widzów zakochanych w słońcu, podróżach i południowym stylu życia. W ramach przeglądu można zobaczyć najgłośniejsze i najbardziej intrygujące hiszpańskie filmy - większość z nich nie była pokazywana wcześniej w Polsce.

Każde społeczeństwo ulega zmianom. Impulsem do przemian mogą być zbuntowane jednostki, walczące o szacunek i swoje prawa – tak, jak bohaterowie osadzonego w latach 70. filmu Miłość i rewolucja Alejandro Marína. Indywidualny wymiar społecznych przemian świetnie oddaje komedia Mężczyzna nowoczesny Paz Jiménez, w której konserwatywny urzędnik skarbowy rozpoczyna pracę w postępowym urzędzie do spraw równości. Wyzwolenie się z konwenansów, narzucanych przez lata przez opresyjne systemy i instytucje portretuje ciepły film To jest ciało moje Patricii Ortegi, który przygląda się seksualności osób dojrzałych. W roli głównej wystąpiła Kiti Manver - gwiazda hiszpańskiego kina.

W kameralnym, przypominającym dokument filmie Niebieska gwiazda (reż. Javier Macipe) muzyk rockowy przemierza Amerykę Łacińską w poszukiwaniu szczęścia i inspiracji. To egzystencjalne zagubienie artysta dzieli z Isaíasem, bohaterem komediodramatu Życie nie jest proste Félixa Viscarreta. Ten niegdyś obiecujący architekt codziennie czuje, że nie jest tam, gdzie być powinien, a życie przecieka mu przez palce. Pełna wewnętrznych rozterek jest także Irene, która w dramacie Góry do pokonania Eleny Trapé wyrusza do malowniczego miasteczka w katalońskich Pirenejach, by odnaleźć spokój i poczucie bezpieczeństwa po niedawnym rozstaniu.
 
Pięć kobiet na różnych etapach życia i dom na idyllicznej hiszpańskiej prowincji. Debiutancki film aktorki Itsaso Arany Dziewczyny mają się dobrze to wspaniały zapis budzącej się kobiecej solidarności. Wspólnota kobiecych bohaterek melodramatu Cytrynowy chleb z makiem Benito Zambrano rodzi się w bólach. Utrudnia ją rodzinna tajemnica i różnice charakterów, które mogą zostać pokonane za sprawą starej piekarni, pachnącej świeżym ciastem. Wiele dzieli także dwie pochodzące z Chin dziewczynki, które w filmie Chinki (reż. Arantxa Echevarria) spotykają się w jednej szkole na rozpoczęciu roku. Nominowana do czterech nagród Goya produkcja przygląda się trudnościom, z jakimi zmagają się dzieci żyjące w wielokulturowym społeczeństwie.  

Lekkie, zabawne, kolorowe, ale często podszyte gorzkimi refleksjami o nas samych. Hiszpańskie komedie to wyraziści bohaterowie, przewrotne historie i dużo świetnego humoru. Ultranowoczesna, minimalistyczna restauracja w Bilbao kontra kucharz z przeszłości, tkwiący myślami w latach 90. To przepis na katastrofę, o której opowiada Życie na talerzu Joaquína Mazóna - kulinarna komedia, w której wystąpił znakomity baskijski aktor, Karra Elejalde. Dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane - przypomina stare przysłowie. Nianie Milagros i Trini, bohaterki filmu Dobre maniery Marty Díaz de Lope Díaz, z całego serca chcą pomóc swoim skłóconym pracodawcom, ale ich działania będą miały niespodziewane konsekwencje. Drobna przysługa Juany Macías to prawdziwa gratka dla wielbicieli kryminałów. W tej złożonej historii, pełnej tajemnic i zaskakujących zwrotów akcji, za sznurki pociąga przebiegła opiekunka letniej rezydencji, która… niedawno odeszła na tamten świat.

Wszystkie filmy zostaną wyświetlone w wersji oryginalnej z polskimi napisami (wybrane tytuły dodatkowo z angielskimi napisami).

W niedzielny poranek odbędzie się specjalne wydanie cyklu Baranki Dzieciom. Po pokazie zestawu polskich bajek dla dzieci odbędą się warsztaty flamenco, które poprowadzi Krakowska Szkoła Flamenco Almoraima.

PROGRAM:
piątek, 15 marca
18.00 ŻYCIE NA TALERZU | LA VIDA PADRE
(Joaquín Mazón) ES 2022, 92’
20.15 MIŁOŚĆ I REWOLUCJA | TE ESTOY AMANDO LOCAMENTE
(Alejandro Marín) ES 2023, 106’
 
sobota, 16 marca
18.00 MĘŻCZYZNA NOWOCZESNY | COMO DIOS MANDA
(Paz Jiménez) ES 2023, 99’

niedziela, 17 marca
11.00 BARANKI DZIECIOM: BARANKI W HISZPANII
pokaz bajek dla dzieci i warsztaty flamenco z Krakowską Szkołą Flamenco Almoraima
18.00 DOBRE MANIERY | LOS BUENOS MODALES
(Marta Díaz de Lope Díaz) ES 2022, 91’
 
poniedziałek, 18 marca
18.00 DROBNA PRZYSŁUGA | EL FAVOR
(Juana Macías) ES 2023, 97’
20.15 NIEBIESKA GWIAZDA | LA ESTRELLA AZUL
(Javier Macipe) ES/AR 2023, 129'
 
wtorek, 19 marca
18.00 GÓRY DO POKONANIA | ELS ENCANTATS
(Elena Trapé) ES 2023, 108’
20.15 CHINKI | CHINAS
(Arantxa Echevarria) ES 2023, 118’
 
środa, 20 marca
18.00 DZIEWCZYNY MAJĄ SIĘ DOBRZE | LAS CHICAS ESTÁN BIEN
(Itsaso Arana) ES 2023, 85’
20.15 ŻYCIE NIE JEST PROSTE | UNA VIDA NO TAN SIMPLE
(Félix Viscarret) ES 2023, 107'
 
czwartek, 21 marca
18.00 TO JEST CIAŁO MOJE | MAMACRUZ
(Patricia Ortega) ES 2023, 83’
20.15 CYTRYNOWY CHLEB Z MAKIEM | PAN DE LIMÓN CON SEMILLAS DE AMAPOLA
(Benito Zambrano) ES 2021, 118’

BILETY:
28 zł (normalny)
24 zł (ulgowy/klubowy/senior)
Karnet (12 filmów): 228 zł
Karnet nie obejmuje pokazu Baranków Dzieciom.
Aby zakupić karnet online, prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.pl
Słuchacze kursów Instytutu Cervantesa, mogą zakupić bilet na seanse w zniżkowej cenie 22zł (tylko w kasie Kina!).

O FILMACH:
CHINKI | CHINAS
(Arantxa Echevarria) ES 2023, 118’


Nagrody Goya 2024 - nominacje (najlepsza piosenka, debiuty aktorskie - Julio Hu Chen, Xinyi Ye, Yeju Ji)

Dwie 9-letnie Chinki z Madrytu, Lucía i Xiang, spotykają się na rozpoczęciu roku szkolnego. Lucía to drugie pokolenie imigrantów. W pełni akceptowana przez rówieśników, czuje się Hiszpanką, choć jej rodzice ciągle ją zawstydzają - nie mówią po hiszpańsku, pracują w sklepie ponad 14 godzin dziennie i nie pozwalają jej świętować urodzin w Burger Kingu. Xiang jest adoptowana, co widać na pierwszy rzut oka, kiedy pojawia się w towarzystwie rodziców. Wszyscy w szkole oczekują, że dziewczynki się zaprzyjaźnią, jednak one nie czują do siebie szczególnej sympatii.

Rozgrywająca się we współczesnym wielokulturowym Madrycie historia, która na przykładzie losów dwóch dziewczynek, ukazuje złożone problemy Hiszpanów azjatyckiego pochodzenia.


CYTRYNOWY CHLEB Z MAKIEM | PAN DE LIMÓN CON SEMILLAS DE AMAPOLA
(Benito Zambrano) ES 2021, 118’


Nagrody Goya 2022 - nominacja: najlepszy scenariusz adaptowany

Miasteczko Valldemossa na Majorce. Anna (Eva Martín) i Marina (Elia Galera) spotykają się po latach rozłąki, aby sprzedać piekarnię - spadek po tajemniczej kobiecie. Choć są siostrami, nie są do siebie podobne. Anna prowadzi wygodne życie z mężczyzną, którego już nie kocha. Marina jest lekarką w krajach Trzeciego świata. Próbując odkryć sekret związany z piekarnią, siostry będą musiały stawić czoła starym konfliktom rodzinnym i spróbować nadrobić stracone lata.

Cytrynowy chleb z makiem to adaptacja powieści Cristiny Campos pod tym samym tytułem. Reżyser Benito Zambrano (Pod gołym niebem, Uśpiony głos) opowiada przejmującą historię o grupie kobiet połączonych rodzinnym sekretem, którego centrum stanowi stara piekarnia, pachnąca wspaniałymi, tradycyjnymi wyrobami. Film miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Valladolid.


DOBRE MANIERY | LOS BUENOS MODALES
(Marta Díaz de Lope Díaz) ES 2022, 91’


Siostry, Manuela  (Gloria Muñoz) i Rosario (Elena Irureta), po latach braku kontaktu z powodu zawiłych spraw rodzinnych, wpadają się na siebie w dniu urodzin wnuka Manueli, który przyjaźni się z wnuczką Rosario. Dzieci poznały się dzięki swoim opiekunkom, wieloletnim sąsiadkom i nierozłącznym przyjaciółkom, które, odkrywszy, co poróżniło rodziny, dołożą wszelkich starań by je pogodzić.

Intrygi, które snują Milagros (Carmen Flores) i Trini (Pepa Aniorte) wywrócą do góry nogami życie niejednej osoby z ich otoczenia i wniosą powiew świeżości w relacje skłóconego rodu. Komedia Dobre maniery to kronika pretensji i krzywd, w której ostra krytyka społeczna łączy się z humorem i świetnymi dialogami.


DROBNA PRZYSŁUGA | EL FAVOR
(Juana Macías) ES 2023, 97’


Wspaniałą, wiejską posiadłością państwa Gallardo od lat zajmuje się Amparito - ukochana niania i pomoc domowa. Kiedy zamożna rodzina dowiadują się o jej śmierci, jedzie na wieś, by wesprzeć Tomasa - jedynego syna kobiety. Nie wiedzą jeszcze, że ostatnią wolą zmarłej było pochowanie jej w ich rodzinnym grobowcu…

Choć fabuła tej komedii kryminalnej rozpoczyna się już po odejściu Amparito na tamten świat, przebiegła opiekunka letniej rezydencji nadal pociąga w nim za sznurki. Na śmiałków, którzy odmówią spełnienia jej ostatniego życzenia, czekają listy, w których dawna opiekunka, niczym w klasycznym kryminale spod znaku Agathy Christie, ujawnia rodzinne tajemnice, zapomniane zbrodnie i zakazane romanse.


DZIEWCZYNY MAJĄ SIĘ DOBRZE | LAS CHICAS ESTÁN BIEN
(Itsaso Arana) ES 2023, 85’


Nagrody Goya 2024 - nominacja: najlepszy debiut reżyserski
MFF w Karlowych Warach 2023: udział w konkursie głównym


Pięć kobiet na różnych etapach życia spotka się w domu na idyllicznej hiszpańskiej prowincji. Ich dni wypełniają rozmowy, wycieczki nad rzekę, imprezy w pobliskim miasteczku, ale przede wszystkim próby do przedstawienia, nad którym pracują. Role, które grają, szybko zaczynają przeplatać się z rzeczywistością, a rodząca się bliskość i wymiana doświadczeń sprawia, że dziewczyny są w stanie stawić czoła emocjom i problemom, które towarzyszą im w codziennym życiu.

Debiutująca w roli reżyserki Itsaso Arana, znana widzom Tygodnia Kina Hiszpańskiego z ról w filmach Sierpień w Madrycie czy Powrót do miłości, tworzy wnikliwy portret kobiecych relacji i budzącego się siostrzeństwa – sieci wsparcia, która pozwala bohaterkom podejmować odważne decyzje i walczyć o swoje potrzeby.


GÓRY DO POKONANIA | ELS ENCANTATS
(Elena Trapé) ES 2023, 108’


Festiwal Filmów Hiszpańskojęzycznych w Maladze 2023: najlepszy scenariusz
MFF w Sztokholmie 2023: Udział w konkursie głównym


Irene (znana z filmów Pięć małych wilczków i To właśnie życie Laia Costa) właśnie rozstała się z mężem i wciąż próbuje przystosować się do nowego życia. Niepokoi się, jak separację zniesie jej czteroletnia córka. Pod nieobecność dziecka postanawia wyjechać na kilka dni do małego miasteczka w katalońskich Pirenejach, by odnaleźć spokój i poczucie bezpieczeństwa.

Dziejący się wśród wspaniałych, górskich krajobrazów dramat w reżyserii Eleny Trapé (Berlin, Barcelona) wykorzystuje bardzo subtelne środki do opowiadania o wewnętrznych rozterkach głównej bohaterki. Zamiast na wielkich gestach i gwałtownych wybuchach emocji, skupia się na codzienności, w której ukrywają się dążenia Irene, pragnącej odzyskać kontrolę nad swoim życiem.


MĘŻCZYZNA NOWOCZESNY | COMO DIOS MANDA
(Paz Jiménez) ES 2023, 99’


Dla surowego urzędnika skarbówki, Andresa Cuadrado (Leo Harlem), wszystko ma być „jak Pan Bóg przykazał” - uporządkowane, zgodne z hierarchią i niezmienne. Jego zawodowy świat obraca się w gruzy, kiedy zostaje przeniesiony do urzędu ds. równości, w którym nie obowiązują wyznawane przez niego zasady. W nowym miejscu wszystko jest inne: pracownicy nie mają przypisanych miejsc, zamiast foteli są dmuchane piłki, a wszyscy są weganami. Dostosowanie się do tego porządku będzie prawdziwym wyzwaniem dla konserwatywnego Andresa.

Mężczyzna nowoczesny to przewrotna komedia, która zachęca do otwartości i rozmowy, niezależnie od dzielących nas różnic.


MIŁOŚĆ I REWOLUCJA | TE ESTOY AMANDO LOCAMENTE
(Alejandro Marín) ES 2023, 106’


Nagrody Goya 2024: najlepsza piosenka
Nagrody Goya 2024 - nominacje: najlepszy nowy aktor (La Dani, Omar Banana), najlepszy nowy reżyser, najlepszy scenariusz oryginalny


Sewilla, czerwiec 1977 roku. Czasy, gdy homoseksualizm jest w Hiszpanii przestępstwem. Reme (Ana Wagener) pęka z dumy. Jej syn, Miguel (Omar Banana), ma zostać pierwszym studentem w rodzinie. Jednak to nie studia prawnicze, lecz udział w telewizyjnym konkursie młodych talentów jest marzeniem chłopaka. Reme odkrywa plany Miguela i poznaje jego przyjaciół z raczkującego ruchu LGBT+, stworzonego, paradoksalnie, w kościele.

Poruszające, społecznie zaangażowane kino, ukazujące wewnętrzne przemiany Hiszpanii. Miłość i rewolucja to zachęcający do działania, pełen buntowniczego ducha film o równości i walce o swoje prawa.


NIEBIESKA GWIAZDA | LA ESTRELLA AZUL
(Javier Macipe) ES/AR 2023, 129'


MFF San Sebastián 2023: Nagroda Młodych

Lata 90. Hiszpański muzyk rockowy (debiutant Pepe Lorente) podróżuje po Ameryce Łacińskiej, próbując odnaleźć swoje powołanie. Spotyka Carlosa, starszego artystę, który jest autorem najsłynniejszych argentyńskich piosenek ludowych, ale ledwo wiąże koniec z końcem. Z tego niezwykłego spotkania rodzi się ekstrawagancki, donkiszotowski duet, noszący wszelkie znamiona… kompletnej komercyjnej klapy.

Film został oparty na prawdziwej historii Mauricio Aznara - poety i muzyka z Saragossy, lidera zespołów Golden Zippers, Más Birras i Almagato. Nakręcona w niemal dokumentalnym stylu kameralna produkcja skupia się na osobistych aspektach życia artysty - jego smutkach, radościach i inspiracjach. To również uniwersalna opowieść o kosztach podążania za marzeniami, przyjaźni i muzyce, która zapewnia schronienie.


TO JEST CIAŁO MOJE | MAMACRUZ
(Patricia Ortega) ES 2023, 83’


Nagrody Goya 2024: nominacja - najlepszy montaż
MFF Sundance 2023: udział w międzynarodowym konkursie filmów fabularnych


Cruz jest dojrzałą kobietą, matką i babcią, od lat żyjącą ze zdystansowanym mężem. Głęboko wierząca, nigdy nie przywiązywała wagi do cielesności i nie zastanawiała się nad fizycznymi przyjemnościami. Pewnego dnia przez przypadek ogląda w internecie pornograficzne nagranie, które budzi w niej nowe pragnienia.

Wenezuelska reżyserka Patricia Ortega (Ja nieistniejące) w swoim najnowszym filmie z dowcipem i lekkością przygląda się seksualności osób dojrzałych. To jest ciało moje to ciepłe, tętniące życiem studium postaci kobiety spętanej społecznymi konwenansami, narzuconymi jej przez dyktaturę Franco i kościół. W roli głównej weteranka hiszpańskiego kina Kiti Manver, która współpracowała m.in. z takimi reżyserami jak Pedro Almodóvar czy Álex de la Iglesia.


ŻYCIE NA TALERZU | LA VIDA PADRE
(Joaquín Mazón) ES 2022, 92’


Hiszpania nie od dziś słynie z fenomenalnej kuchni. Mekką prawdziwych foodies nie są jednak jej południowe wybrzeża, a położony na północy Kraj Basków – region szczycący się największą w całym kraju liczbą restauracji z trzema gwiazdkami Michelina. To właśnie tam, w baskijskim Bilbao, rozgrywa się akcja Życia na talerzu – hiszpańskiego przeboju kasowego i jednego z najsmaczniejszych filmowych kąsków ostatnich lat.

Film opowiada o młodym szefie kuchni zakochanym w minimalizmie i kulinarnej dekonstrukcji, który po latach spotyka zaginionego ojca, także kuchennego mistrza. Ciężki przypadek amnezji sprawia jednak, że niespodziewanie odnaleziony rodzic święcie wierzy, że lata 90. (łącznie z ówczesnymi trendami kulinarnymi) żyją i mają się świetnie. W roli ojca wystąpił najsłynniejszy współczesny aktor baskijski, Karra Elejalde (Jak zostać Baskiem).


ŻYCIE NIE JEST PROSTE | UNA VIDA NO TAN SIMPLE
(Félix Viscarret) ES 2023, 107'


Nagrody Goya 2024: nominacja - najlepszy scenariusz oryginalny
Festiwal Filmów Hiszpańskojęzycznych w Maladze 2023: udział w konkursie głównym


40-letni Isaías (Miki Esparbé) był obiecującym architektem. Dziś dzieli czas między swoją pracownię, w której brakuje klientów, i park, w którym po szkole bawią się jego dzieci. Gdziekolwiek jest, czuje, że nie jest tam, gdzie powinien. Dotkliwie odczuwa upływ czasu i wyczerpanie organizmu. Pewnego dnia nawiązuje przyjaźń z Sonią (Ana Polvorosa), która pokaże mu, że wychowanie dzieci i wejście w dorosłość nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać.

Inteligentny komediodramat o kryzysie wieku średniego, a zarazem intrygujący portret ludzi, którzy nie do końca odnajdują się w wysoce konsumpcyjnym społeczeństwie, w którym wszyscy ze sobą konkurują.
 

O BARANKACH DZIECIOM:
BARANKI DZIECIOM: BARANKI W HISZPANII
- pokaz bajek dla dzieci i warsztaty flamenco z Krakowską Szkołą Flamenco AlmoraimaORGANIZATORZY:
Mañana
Ambasada Królestwa Hiszpanii
Biuro Radcy ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii w Polsce
Instytut Cervantesa w Warszawie
Instytut Cervantesa w Krakowie

PATRONI:
Gran Canaria
Sieć Kin Studyjnych
Miesięcznik Kino
Novela.pl
Bookmark and Share

archiwum