kpb

SMAK, czyli Spotkania Młodych Amatorów Kina: Perfect Days

SMAK, czyli Spotkania Młodych Amatorów Kina:
PERFECT DAYS (reż. Wim Wenders)
sobota, 13 kwietnia 2024, godz. 11.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14168_0.jpg

Wspaniała medytacja nad prostotą i pięknem życia. Nagrodzony na festiwalu w Cannes film Perfect Days Wima Wendersa odkrywa poezję w rutynie i codzienności. Nominowaną do Oscara produkcję będzie można zobaczyć w sobotę, 13 kwietnia, w cyklu Spotkania Młodych Amatorów Kina - dyskusyjnego klubu filmowego dla licealistów. Seans poprzedzi prelekcja, a po projekcji odbędzie się dyskusja. Bilety dla uczniów: 18 zł.

Mieszkający we współczesnym Tokio Hirayama (w tej roli fantastyczny Kōji Yakusho, nagrodzony za swoją kreację na festiwalu w Cannes) to człowiek małomówny i zamknięty w sobie, jednak przepełniony miłością do świata i innych. Podążając za bohaterem, odkrywamy kolejne rytuały, w które angażuje się on z całkowitym oddaniem. Z czasem nawet prozaiczna praca Hirayamy, porządkującego miejskie toalety, okazuje się niezwykłym ceremoniałem.

Ścieżką dźwiękową życia bohatera stają się harmonijne dźwięki tokijskiej ulicy oraz utwory w wykonaniu The Velvet Underground, Lou Reeda, Patti Smith i Niny Simone. Film Wima Wendersa (Lisbon Story, Pina, Niebo nad Berlinem) to uzdrawiające, poetyckie kino zmieniające codzienność w magię.

Reżyser o filmie: Poezja nie jest czymś, co można sobie zamierzyć w filmie, lecz raczej pięknym znaleziskiem, darem, który otrzymujesz jako filmowiec od swoich aktorów, od miejsc, od światła. Od wszystkiego, co musi się złączyć, aby utworzyć coś w rodzaju "poezji w ruchu".

Od 18 kwietnia w w naszym Kinie będzie można zobaczyć również inny film Wendersa: dokument Anselm, czyli prezentowany w Cannes portret niemieckiego artysty Anselma Kiefera, który będzie wyświetlany w wersji 3D.
 
Prelekcję przed filmem wygłosi Jakub Wójcikiewicz - Młody Ambasador Kina Pod Baranami, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego. Filmem interesuje się już od paru lat, preferuje produkcje z minionego wieku, szczególnie pierwszej połowy. Popijając Dr. Pepper wymyśla nowe pomysły na filmy, a w przyszłości widzi się w zawodzie reżysera.

Po projekcji odbędzie się dyskusja.

SMAK, czyli Spotkania Młodych Amatorów Kina to dyskusyjny klub filmowy, w którym kochający kino młodzi widzowie mogą oglądać premierowe nowości, a po seansie - w luźnej atmosferze - dyskutować o tym, co zobaczyli

BILETY dla uczniów: 18 zł

ZIELONA KARTA
Za każdy zakupiony bilet na dowolny seans w Kinie Pod Baranami, przysługuje 1 stempel na Zielonej Karcie (do odebrania w kasie Kina). Pięć stempli to jedna darmowa wejściówka na wybrany film.


O FILMIE:
PERFECT DAYS | PERFECT DAYS
(Wim Wenders) JP/DE 2023, 123’



MFF w Cannes 2023 - wygrana: Złota Palma - Najlepszy aktor (Kōji Yakusho), Nagroda Jury Ekumenicznego - Nagroda główna (Wim Wenders)
MFF w Cannes 2023 - nominacja: Złota Palma - Udział w konkursie głównym (Wim Wenders)
Oscary 2024 - nominacja: Najlepszy film międzynarodowy


Hirayama to samotny sześćdziesięciolatek, który sprząta toalety publiczne w tokijskiej dzielnicy Shibuya. Kamera z uwagą przygląda się jego codziennym rytuałom: porannemu przygotowywaniu się do wyjścia, wykonywanej z niezwykłą starannością pracy, wizytom w miejskiej łaźni, popularnej jadłodajni czy ulubionym antykwariacie. Gdy Hirayama nie pracuje, czyta dobrą - choć nie najnowszą - literaturę, w samochodzie słucha muzyki z lat 60. i 70. ze starych kaset magnetofonowych, a południową przerwę w pracy wykorzystuje na fotografowanie. Gotowe zdjęcia, niczym prawdziwy artysta, poddaje bezlitosnej selekcji i gromadzi w prywatnym archiwum. Sympatię budzi też jego kolekcja sadzonek drzew, jakie znajduje w parku, a później w domu troskliwie pielęgnuje. Z kilku migawek, które są drobnym zakłóceniem codziennej rutyny i odnoszą się do przeszłości Hirayamy, domyślamy się, że życie miejskiego eremity to jego świadomy wybór, a celebracja codzienności czyni go szczęśliwym, kochającym świat i ludzi człowiekiem.

Wim Wenders, który w swoich ostatnich filmach chętnie sięgał po formę dokumentalną, nakręcił tym razem fabułę bardzo przypominającą dokument. Obok Hirayamy drugim, równie ważnym bohaterem filmu jest japońska stolica, a tokijskie toalety, które oglądamy w tym niecodziennym portrecie miasta, to prawdziwe dzieła sztuki zaprojektowane przez znanych architektów.




PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum