kpb

Filmy Wszech Czasów - inauguracja 3. edycji: Przed wschodem słońca

FILMY WSZECH CZASÓW
inauguracja 3. edycji
PRZED WSCHODEM SŁOŃCA (reż. Richard Linklater)
pokaz filmu z prelekcją
niedziela, 16 czerwca 2024, godz. 16.00
niedziela, 16 czerwca 2024, godz. 18.15 [DODATKOWY SEANS]
niedziela, 16 czerwca 2024, godz. 20.30 [DODATKOWY SEANS]
Kino Pod Baranami

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14429_0.jpg

Filmy Wszech Czasów ponownie w Kinie Pod Baranami! Cieszące się dużą popularnością pokazy filmowej klasyki po raz trzeci wracają do nas. Seanse poprzedzą wprowadzenia przygotowane przez zaproszonych gości. Nową odsłonę zainauguruje film Przed wschodem słońca - pierwsza część kultowej trylogii Richarda Linklatera. Pokazy z taśmy 35mm odbędą się w niedzielę, 16 czerwca, czyli dokładnie w dniu, w którym rozgrywa się akcja filmu. Prelekcję wygłosi Joanna Łuniewicz - filmoznawczyni i edukatorka filmowa.

Filmy Wszech Czasów to nasz autorski program pokazów filmowej klasyki. Projekcje poprzedzone są wprowadzeniami przygotowanymi przez filmoznawców i krytyków filmowych. Większość filmów prezentowana jest w wersji odrestaurowanej cyfrowo, a niektóre wyświetlane są z taśmy 35mm. W minionym sezonie można było zobaczyć takie filmy jak CasablancaPsychoza, Tron we krwi, Big Lebowski czy Dwunastu gniewnych ludzi.

W czerwcu 2024 roku Filmy Wszech Czasów po raz trzeci wracają do Kina Pod Baranami!

Nową odsłonę cyklu zainauguruje pokaz melodramatu Richarda Linklatera Przed wschodem słońca - w niedzielę, 16 czerwca 2024, o godzinie 16.00. Film zostanie wyświetlony z taśmy 35 mm, a poprzedzi go prelekcja. którą wygłosi Joanna Łuniewicz - filmoznawczyni, prelegentka, krytyczka i edukatorka filmowa, która specjalizuje się w zagadnieniach związanych z kostiumem oraz aktorstwem filmowym.

Ze względu na ogromne zainteresowanie zapraszamy na dodatkowe pokaz filmu Przed wschodem słońca, które odbędą się w niedzielę, 16 czerwca, o godzinie 18.15 i 20.30. Film zostanie wyświetlony z taśmy 35 mm i również zostanie poprzedzony prelekcją Joanny Łuniewicz.

Data projekcji nie jest przypadkowa. Równe trzydzieści lat temu, 16 czerwca 1994 roku, bohaterowie filmu spotkali się po raz pierwszy. Ich losy doczekały się jeszcze dwóch kontynuacji: Przed zachodem słońca (2004) i Przed północą (2013). 16 czerwca to także Bloomsday - dzień poświęcony pamięci irlandzkiego pisarza Jamesa Joyce'a, do którego reżyser Richard Linklater (Boyhood, Hit Man) na różne sposoby nawiązuje w swojej trylogii.

Pierwsze spojrzenie wymienione w pociągu między Celine (Julie Deply) a Jessem (Ethan Hawke) stało się początkiem wspaniałej, romantycznej trylogii, która wciąż zachwyca widzów z całego świata. W filmie Przed wschodem słońca ci młodzi ludzie nie myślą o przyszłości. Żyją tu i teraz, tworząc na ulicach Wiednia własne love story. Choć na pozór zupełnie się od siebie różnią, łączy ich niezwykła nić porozumienia. Przyglądają się magicznemu, a zarazem chaotycznemu światu i słuchają wzajemnych wywodów z rosnącą fascynacją. Są spontaniczni, wolni i bezpretensjonalni - przez 24 godziny żyją pełnią życia.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.

BILETY:
32 zł (normalny)
28 zł (ulgowy)
25 zł (klubowy)

O FILMIE:
PRZED WSCHODEM SŁOŃCA | BEFORE SUNRISE
(Richard Linklater) US 1994, 97’MFF w Berlinie 1995: Srebrny Niedźwiedź za Najlepszą Reżyserię

Francuska studentka Celine (Julie Delpy) i Amerykanin Jesse (Ethan Hawke) poznają się w pociągu jadącym do Wiednia. Ona zmierza w stronę Paryża, gdzie w następnym tygodniu ma zacząć zajęcia na Sorbonie. On - do Wiednia, miasta skąd ma odlecieć z powrotem do Stanów. Od pierwszego spojrzenia coś przyciąga ich do siebie. Zaczynają rozmawiać, razem jedzą posiłek w wagonie restauracyjnym, a gdy docierają do Wiednia, Jesse namawia Celine, by wysiadła razem z nim. Błahe rozmowy przeradzają się w poważne tematy, a wzajemne zauroczenie w uczucie…


PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum