kpb

Filmy Wszech Czasów: Piknik pod Wiszącą Skałą

FILMY WSZECH CZASÓW
PIKNIK POD WISZĄCĄ SKAŁĄ
(reż. Peter Weir)

pokaz filmu z prelekcją Joanny Łuniewicz
czwartek, 11 lipca 2024, godz. 18.00

Kino Pod Baranami

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14483_0.jpg

Spowita tajemnicą, niesamowicie klimatyczna adaptacja powieści Joan Lindsay. Piknik pod Wiszącą Skałą w reżyserii Petera Weira to kolejny tytuł prezentowany w ramach cyklu Filmy Wszech Czasów. Pokaz w czwartek, 11 lipca, poprzedzi prelekcja Joanny Łuniewicz - filmoznawczyni i edukatorki filmowej.

Piknik pod Wiszącą Skałą to świetnie przyjęta zarówno przez krytyków, jak i widzów, ekranizacja powieści Joan Lindsay o tym samym tytule. Opowiada o tajemniczym zniknięciu kilku uczennic z elitarnej szkoły dla dziewcząt, które podczas walentynkowego pikniku oddaliły się na Wiszącą Skałę, gdzie ślad po nich zaginął.

Reżyserem filmu jest Peter Weir (Truman Show, Stowarzyszenie Umarłych Poetów) - czołowy twórca Australijskiej Nowej Fali, mistrz w kreowaniu niezwykłej, onirycznej atmosfery. Sześciokrotnie nominowany do Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, w 2022 roku odebrał statuetkę Honorowego Oscara.

Fenomen zmysłowego i pełnego niedopowiedzeń Pikniku pod Wiszącą Skałą to efekt współpracy reżysera z autorem scenariusza Cliffem Greenem, operatorem Russellem Boydem (zdjęcia idealnych wiktoriańskich wnętrz skontrastowane z jaskrawymi obrazami natury) oraz osób odpowiedzialnych za muzyczną warstwę filmu: kompozytora Bruce’a Smeatona i rumuńskiego flecisty Gheorghea Zamfira.   

Pokaz filmu w czwartek, 11 lipca, o godzinie 18.00 rozpocznie się od prelekcji, którą wygłosi Joanna Łuniewicz - filmoznawczyni, prelegentka, krytyczka i edukatorka filmowa, która specjalizuje się w zagadnieniach związanych z kostiumem oraz aktorstwem filmowym.

Filmy Wszech Czasów to nasz autorski program pokazów filmowej klasyki. Projekcje poprzedzone są wprowadzeniami przygotowanymi przez filmoznawców i krytyków filmowych. Większość filmów prezentowana jest w wersji odrestaurowanej cyfrowo, a niektóre wyświetlane są z taśmy 35mm. W minionym sezonie można było zobaczyć takie filmy jak CasablancaPsychoza, Tron we krwi, Big Lebowski czy Dwunastu gniewnych ludzi.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.

BILETY:
32 zł (normalny)
28 zł (ulgowy)
25 zł (klubowy)

O FILMIE:
PIKNIK POD WISZĄCĄ SKAŁĄ | PICNIC AT HANGING ROCK
(Peter Weir) AU 1975, 107'BAFTA: Najlepsze zdjęcia (Russell Boyd)
SATURNY: Najlepsze zdjęcia (Russell Boyd)


Sobota, 14 lutego 1900 roku. Dzień Świętego Walentego. Grupa uczennic z elitarnej szkoły z internatem Appleyard College w stanie Victoria, wybiera się na piknik w okolice owianej tajemnicą Wiszącej Skały. Po obiedzie, w blasku popołudniowego słońca, cztery dziewczęta oraz nauczycielka oddalają się od reszty. Wraca tylko jedna z nich…


PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum