kpb

Baranki w pieluchach - Tybetańska Księga Umarłych

Raz w tygodniu pokazujemy atrakcyjny, ambitny film, na który rodzice mogą przyjść wraz ze swoimi pociechami. Prezentujemy filmy premierowo goszczące na naszych ekranach.

Aby zapewnić naszym specjalnym gościom maksymalny komfort filmy są wyświetlane przy słabo wyciemnionej sali oraz z dźwiękiem odpowiednio przyciszonym. Poza tym, świadomi niewygody towarzyszącej wyjściu z maluchem na drugie piętro, gwarantujemy, że nasza obsługa dołoży wszelkich starań, aby ten problem nie zaprzątał głowy naszych Widzów!

26 listopada zapraszamy na pokaz TYBETAŃSKIEJ KSIĘGI UMARŁYCH, unikatowego dokumentu, jedynego który powstał do tej pory w oparciu o starożytną Księgę.

Wśród zakupionych biletów na pokazy Baranków, raz w miesiącu odbywać się będzie losowanie nagród ufundowanych przez Pieluszkarnię lub Sklepik Naturalny.

BILETY: tylko 10 zł!
czwartek, 26 listopada, godz. 11.00


TYBETAŃSKA KSIĘGA UMARŁYCH
| THE TIBETAN BOOK OF THE DEAD: A WAY OF LIFE
reż. Barrie Angus McLean, Yukari Hayashi i Hiroaki Mori,
Francja/Japonia/Kanada 1994, 91'

Film Tybetańska Księga Umarłych jest unikatowym dokumentem, jedynym który powstał do tej pory w oparciu o starożytną Księgę.

Twórcy filmu Tybetańska Księga Umarłych odkrywają przed zachodnim widzem tekst Tybetańskiej Księgi Umarłych, wizualizują stany po śmierci zgodnie z buddyjską filozofią, pokazują rytuały odprawiane dla zmarłych, oraz wywiady z Dalaj Lamą, który opowiada o swojej wizji śmierci i jej znaczeniu.

Część pierwsza - Droga życia przedstawia historię Księgi, sposoby używania jej w Azji i w zachodnich hospicjach.
Druga część - Wielkie wyzwolenie pokazuje Lamę i mnichów, którzy prowadzą zmarłego przez 49 dni według wskazówek  Księgi.                                                                     

Skomplikowane rytuały, które rzadko można obejrzeć zarejestrowane na taśmie filmowej, uzupełniane są przez doskonałe animacje znanego artysty Ishu Patel. 

Treść filmu wzbogacona jest niezwykłym głosem Leonarda Cohena - poety, piosenkarza, autora tekstów, tu występującego w roli narratora.

Film Tybetańska Księga Umarłych pokazywany był Polsce w 2008 roku, jako część drugiej edycji Festiwalu Włóczędzy Dharmy.

Tybetańska Księga Umarłych
to starożytny, buddyjski tekst przedstawiający doświadczenia człowieka w chwili śmierci i zaraz po niej. Obejmuje pisemne przekazy autorstwa wielkiego buddyjskiego mistrza Padmasambhawy (Guru Rinpocze), według tradycji, ukryte przez niego w VIII wieku i ujawniane od XI po okresie prześladowań buddyzmu, jaki miał miejsce za panowania 41-go króla Tybetu - Langdharmy.

Guru Rinpocze, urodzony na terenie obecnego Pakistanu (730-810), przeniósł pełen przekaz buddyzmu, a zwłaszcza nauki Diamentowej Drogi do Tybetu i Bhutanu. Ukrył wiele "duchowych skarbów " - tzw. term czyli zaawansowanych nauk, które w odpowiednich czasach i okolicznościach odnajdowane są przez joginów zdolnych pojąć ich głębię.

Oryginalny tytuł Księgi to Bardo Thodrol, co tłumaczy się: Wielkie wyzwolenie z bardo przez słuchanie. Tybetańskie słowo bardo znaczy to, co jest pomiędzy dwoma lub przestrzeń pośrednia. Stan ten dotyczy człowieka, który rozstaje się z obecnym życiem, a nie wszedł jeszcze w nową formę istnienia. To, kim się w końcu stanie - kim się odrodzi, zależy w dużej mierze od jego własnego wyboru.

Pierwszy przekład Tybetańskiej Księgi Umarłych na angielski ukazał się w Londynie w 1927 roku. Zapoczątkował falę reedycji i tłumaczeń na kolejne języki. Księga stała się jednym z najbardziej znanych na zachodzie tekstów orientalnych.

C.G. Jung uważał tekst Tybetańskiej Księgi Umarłych za jedno z najważniejszych odkryć Zachodu w XX wieku.


ZWIASTUN znajduje się TUTAJ.


Cykl polecają:

Kreatywka   Pieluszkarnia Klub Kangura Młyn Fitness  Sklep Naturalny Baby Shower   Mali Turyści    
Bookmark and Share

archiwum