kpb

Przegląd filmów: Meksyk Fernándeza i Figueroi

PRZEGLĄD FILMÓW: MEKSYK FERNÁNDEZA I FIGUEROI 
| CICLO DE CINE: EL MÉXICO DE FERNÁNDEZ Y FIGUEROA
7 - 9 grudnia / de diciembre 2010


Od 7 do 9 grudnia w Kinie Pod Baranami potrwa przegląd filmów Emilio Fernándeza ze zdjęciami mistrza kamery, Gabriela Figueroi - czołowych przedstawicieli złotego okresu kina meksykańskiego.

Emilio Fernández, znany jako “El Indio” jest, bez wątpienia, jednym z czołowych przedstawicieli złotego okresu kina meksykańskiego. Filmy Fernándeza, z charakterystycznymi dla jego twórczości światłocieniami, ukazują najbardziej znane stereotypy na temat ówczesnego Meksyku, dają światu wierny i autentyczny obraz duszy meksykańskiej. Pod okiem Fernándeza swą międzynarodową sławę potwierdzili María Félix, Pedro Armendáriz, Dolores del Río i Columba Domínguez. Drugi z twórców tego złotego okresu kina, operator Gabriel Figueroa, pozostawił po sobie liczne filmy, które można, w swej całości, odczytywać jak ogromnej wielkości celuidowy fresk, na którym w mistrzowskim stylu udało mu się oddać specyfikę Meksyku.

Przegląd filmów zorganizowany został przez Ambasadę Meksyku i Instytut Cervantesa w Krakowie w ramach obchodów Dwusetnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Meksyku.

Conocido como "El Indio", Emilio Fernández desde un lugar de indiscutible preeminencia contribuye a la llamada época áurea del cine mexicano con sus trabajos en los que concurren, entre claroscuros que personalizan su arte, las referencias más estereotipadas del México de su tiempo, una imagen tópicamente fiel y auténtica del alma mexicana para el mundo. Bajo su dirección reafirmaron su nombradía internacional María Félix, Pedro Almendáriz, Dolores del Río y Columba Domínguez. Otro de los representantes de aquel tiempo de esplendor, Gabriel Figueroa, ha legado para la historia cinematográfica una copiosa obra que, en su conjunto, cabe descifrar como un enorme mural de celuloide sobre el que se consigue plasmar con maestría el cromatismo y la ambientación específicamente de su tierra. He aquí cinco muestras que justifican en sí mismas la altísima consideración que merece el cine mexicano de aquellas horas de especificidad artística.

El ciclo está organizado por la Embajada de México en Polonia y el Instituto Cervantes de Cracovia en el marco del Bicentenario de las Independencias.

wszystkie filmy z napisami polskimi / con subtítulos en polaco


PROGRAM
:

wtorek, 7.12

19.00  POLNY KWIAT
| FLOR SILVESTRE
reż. Emilio Fernández, Meksyk 1943, 90’

Syn ziemianina bierze potajemnie ślub z piękną i skromną chłopką, co doprowadza do konfliktu z ojcem, który wydziedzicza go i wyrzuca z domu. Pomimo tego, małżeństwo żyje spokojnie po zwycięstwie Rewolucji. Sytuacja się zmienia gdy bandyci, którzy w cieniu rewolucji dokonują mordów i rabunków, porywają żonę José Luisa i jego syna. Na szali zostają postawione wartości, w które wierzy oraz miłość do Esperanzy.

21.00  BUGAMBILIA | BUGAMBILIA
reż. Emilio Fernández, Meksyk 1944, 100’

W Guanajuato w połowie XIX wieku, urok i życzliwość młodej dziedziczki Amalii podbijają serce pokornego Ricardo, administratora majątku. Uczucie to jednak okazuje się nieodwzajemnione. Nie będąc w stanie skonsumować swej miłości, Ricardo wyjeżdza z Guanajuato jako zamożny właściciel kopalni. Po powrocie czeka go tragiczne spotkanie z Amalią.


środa, 8.12

19.00  PORZUCONE
| LAS ABANDONADAS
reż. Emilio Fernández, Meksyk 1944, 97’

W 1914 roku Margarita opuszczona wraz z maleńkim synem przez Julio, wstępuje do burdelu w Mexico City. Tam poznaje Juana Gomeza, generała rewolucji, który zakochuje się w niej i wydobywa z tego miejsca. Jednak nie przerywa to ciągu nieszczęść w życiu Margarity: John okazuje się być oszustem, członkiem nękającej miasto rabunkowej bandy...

21.00  PERŁA | LA PERLA
reż. Emilio Fernández, Meksyk 1945, 85’

Rybak Quino (Pedro Armendáriz) i jego żona (Maria Elena Marqués) nie mogą się pogodzić z decyzją lekarza (Charles Rooner) z sąsiedniej wioski, który odmawia leczenia ich syna ukąszonego przez skorpiona. Quino znajduje jednak w morzu cenną perłę, która odmienia jego los i staje się obiektem chciwości lekarza i jego brata (Fernando Wagner). Juana, żona rybaka, jest przekonana, że wyłowiona perła przyniesie nieszczęście i stara się przekonać Quino, by zwrócił ją morzu...


czwartek, 9.12

19.00  PUEBLERINA
| PUEBLERINA
reż. Emilio Fernández, Meksyk 1948, 106’

Aurelio wraca do swojej wioski po dokonaniu zemsty za gwałt Palomy, którego dopuścił się Julio González. Na wstępie dowiaduje się, że jego matka umarła, a Paloma, z powodu gwałtu, została wygnana z wioski wraz z synem. Aurelio postanawia z nią się ożenić i zapomnieć o przeszłości, ale podły Julio i jego brat Ramiro nie zamierzają zostawić ich w spokoju.


BILETY | ENTRADAS:
12 zł (normalny)
10 zł (słuchacze kursów językowych Instytutu Cervantesa
| Instituto Cervantes students)

Karnet (5 filmów) | Abonos (5 películas): 40 zł


Organizatorzy:
Instytut Cervantesa w Krakowie
Ambasada Meksyku w Polsce
Kino Pod Baranami
Bookmark and Share

archiwum